Tsipras: Musíme posílit spolupráci s Tureckem proti pašerákům

Zahraničí
18. 11. 2015 19:00
Řecký premiér Alexis Tsipras (vlevo) a turecký premiér Ahmet Davutoglu při jednání v Cankaya Palace v Ankaře, Turecko.
Řecký premiér Alexis Tsipras (vlevo) a turecký premiér Ahmet Davutoglu při jednání v Cankaya Palace v Ankaře, Turecko.

Řecko a Turecko musejí posílit spolupráci v boji proti pašerákům lidí, kteří převádějí tisíce uprchlíků z tureckého území do Evropy. Prohlásil to řecký premiér Alexis Tsipras na setkání se svým tureckým protějškem Ahmetem Davutogluem v Ankaře.

"Potřebujeme více kroků ke koordinaci a porozumění, abychom účinně zasáhli proti pašeráckým kruhům, které jsou urážkou lidské důstojnosti," řekl Tsipras.

Asi 650 tisíc uprchlíků prchajících před násilím a chudobou se dostalo letos do EU přes Řecko, přičemž riskovalo své životy v přeplněných a chatrných člunech. Stovky se jich také utopily.

Řecký premiér Alexis Tsipras (vlevo), turecký premiér Ahmet Davutoglu a turecký sportovní ministr Çağatay Kilic sledují mezinárodní přátelský fotbalový zápas mezi Řeckem a Tureckem v Istanbulu v Turecku.Tsipras také řekl, že Řecko vnímá snahu Turecka vstoupit do Evropské unie "v pozitivním světle", budou-li ale splněny určité podmínky.

Davutoglu vyjádřil naději, že Atény zvýší podporu Ankaře v jejím úsilí o vstup do EU.
"Je tu vhodná příležitost právě teď řešit kyperskou otázku. Jednání pokračují. Máme s Řeckem společný postoj k tomu, abychom pozitivně přispívali k jednání," řekl v této souvislosti turecký premiér na společné tiskové konferenci s Tsiprasem.

Kypr byl rozdělen na dvě části od turecké invaze v roce 1974, která následovala po pokusu o státní převrat prořeckých nacionalistů. Sever ovládají kyperští Turci podporovaní vojensky Ankarou, jih pak kyperští Řekové, kteří reprezentují v rámci EU ale celý ostrov.

Problém Kypru je považován za jednu z velkých překážek vstupu Turecka do EU. Podle kypersko-tureckého představitele by se obě strany mohly uzavřít kompromisní dohodu o vzájemné vyrovnání a znovusjednocení v příštím roce v květnu. O dohodě by se pak mohlo konat referendum.

Autor: Reuters, ČTK Foto: ČTK/AP , Burhan Ozbilici, Hakan Goktepe

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ