Turecko se připojuje k zemím, které zcela zakázaly kouření v barech a restauracích. Podle ministerského předsedy země je boj s kouřením stejně důležitý jako boj s terorismem. Kuřákům i provozovatelům kuřáckých restaurací bude hrozit pokuta.
Osmanský sultán Murat IV. byl v 17. století jedním z prvních vládců, kteří zavedli zákaz kouření, a to dokonce pod trestem smrti. Jeho politika ale zcela selhala a úsloví „kouřit jako Turek" se dostalo do mnoha evropských jazyků.
ČTĚTE TAKÉ: Protitabákové kladivo dopadlo i na Řeky
Česko kouření nezakáže. Vše je v rukou restauratérů
Ofenziva současného premiéra Erdogana proti kouření začala v roce 2007, kdy prohlásil, že boj proti kouření cigaret je „stejně důležitý jako boj s terorismem". Od ledna letošního roku zákon zakazuje kouřit v úřadech, na pracovištích a na veřejných místech, předpis týkající se barů a restaurací vyšel s odloženou platností.
Od dnešního dne mají majitelé barů a restaurací povinnost odstranit popelníky ze stolů, vystavit nápisy upozorňující na zákaz kouření a odmítnout obsloužit každého zákazníka, který by si zapálil. V případě porušení zákona hrozí pokuty až ve výši pět tisíc lir (76 tisíc Kč) pro provozovatele prostor, kteří v nich kouření dovolí, a 69 lir (830 Kč) pro narušitele.
Ministerstvo zdravotnictví za podpory Světové zdravotnické organizace (WHO) vyškolilo pět tisíc agentů, kteří budou dodržování zákona kontrolovat.
"Naším cílem je snížit v první etapě podíl kuřáků mezi dospělým obyvatelstvem na dvacet procent," uvedl Toker Ergüder, který je WHO pověřen dohledem nad protikuřáckými programy v Turecku.
Podle oficiálních statistik kouří v průměru téměř každý třetí dospělý Turek a země je ve spotřebě cigaret na desátém místě ve světovém žebříčku. Kouří více než polovina dospělých Turků. Podle asociace na ochranu zdraví Yesilay kouření v Turecku ročně přivodí smrt 100 tisícům lidí.
"Situace se dobře vyvíjí. Ještě před pěti nebo deseti lety lidé nabízeli cigarety svým hostům. Dnes se to už nedělá. Lidé se také snaží nekouřit v přítomnosti dětí," zdůraznil Toker Ergüder.
Většina Turků zákaz schvaluje
Zákon, který schválil parlament počátkem ledna, zakazuje kouřit v úřadech, na pracovištích a na veřejných místech. Týká se obchodních domů, škol, stadionů a nemocnic. Ještě před patnácti lety se přitom v Turecku smělo kouřit v autobusech a další hromadné dopravě.
Podle průzkumu institutu Quirk Global Strategies realizovaného u 600 lidí schvaluje zákaz kouření na úřadech a ve veřejných prostorech 95 procent Turků. Pro zákaz cigarety v kavárnách a restauracích se vyslovilo 90 procent dotázaných. Souhlasí s ním dokonce i 69 procent kuřáků.
Proti zákazu jsou naopak majitelé tradičních kaváren, nargilí, kde se kouří vodní dýmky. Tato staletá tradice v posledních deseti letech zažívá rozkvět díky zvýšenému zájmu turistů i místních.
"Kouření je součástí osmanské kultury našich předků," říká majitel kavárny Ali Jogurtcu. "Doufáme, že to vláda vezme v potaz a nebude se snažit nás zakázat.
Zákazy kouření ve veřejných prostorech platí téměř ve všech evropských zemích, většinou však ze zákazu existují různé výjimky. V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, v dopravě, na letištích, nádražích a zastávkách, kouření v restauracích je omezeno.
Foto: ČTK/AP, Reuters