Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska jsou u konce dny nijak neřízené migrace, uzavřena byla takzvaná balkánská migrační trasa. Tusk to řekl po pondělním summitu EU a Turecka. Turecký premiér Ahmet Davutoglu podle něj souhlasil s tím, že Turecko bude brát urychleně zpět všechny migranty, kteří nemají nárok na azyl.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
"Neřízený proud migrantů po západobalkánské trase končí," řekl novinářům Tusk. Šéf unijních summitů také zdůraznil, že Řecko, kde se v důsledku uzavření balkánské trasy hromadí tisíce uprchlíků, dostane urychleně potřebnou a rozsáhlou evropskou podporu.
Evropská komise minulý týden navrhla zřízení nového mechanismu, který by až 700 miliony eur mohl v příštích třech letech pomáhat členské zemi v tíživé humanitární situaci. Ačkoli je plán formulován obecně, je zřejmé, že při jeho sestavování myslela komise právě na zhoršující se humanitární situaci v Řecku. Atény také dostanou pomoc, aby mohly lépe střežit vnější hranice schengenského prostoru, připomněl dnes v noci Tusk.
Tusk zároveň poznamenal, že přes turecké snahy plynoucí z akčního plánu dohodnutého loni v listopadu jsou počty příchozích migrantů stále příliš vysoké a je třeba je podstatně snížit.
Prvním viditelným krokem spolupráce bylo podle předsedy Evropské rady vrácení tří stovek migrantů do Turecka minulý týden.
"EU zajistí všestranné, rozsáhlé a dostatečně rychlé návraty do Turecka," prohlásil dnes Tusk. Ocenil také příspěvek Severoatlantické aliance, jejíž lodě začaly operovat v Egejském moři.