Tusk: Teď nejsme schopní spravovat vnější hranice Evropy

Zahraničí
18. 9. 2015 21:50
Předseda Evropské komise Donald Tusk.
Předseda Evropské komise Donald Tusk.

Problematika spolupráce Evropské unie se zeměmi na západním Balkáně, s Tureckem či dalšími státy, které mají hranice se Sýrií, bude jedním z témat mimořádného summitu EU, svolaného kvůli nynější migrační krizi. V dopise, kterým prezidenty a premiéry osmadvacítky do Bruselu na středeční večer pozval, to uvedl předseda jejich jednání, někdejší polský premiér Donald Tusk s tím, že mluvit se bude také o celkovém přístupu ke krizi. Pro EU je podle něj zásadní, aby nabídla věrohodnou migrační politiku.

Tusk ovšem také napsal, že členské země a jejich politici dosud zklamali při ochraně evropského společenství. "Jako Evropané nyní nejsme schopni spravovat naše společné vnější hranice, proto se některé státy rozhodly chránit uzavřením svých národních," poznamenal Tusk s tím, že diskuse šéfů států a vlád unie se musí soustředit na celkový přístup EU k nynější krizi.

Ta je podle Tuska testem evropské lidskosti a odpovědnosti. "Vyvolává v Evropě mnoho napětí a obviňování mezi politiky a lidmi. Nemám iluze o tom, že Evropa se s touto výzvou nebude muset potýkat po mnoho příštích let," napsal předseda vrcholných schůzek osmadvacítky.

Tusk summit svolal na středu jen den poté, co budou ministři vnitra zemí unie podruhé diskutovat o plánu Evropské komise na povinné mimořádné přerozdělení 120 tisíc žadatelů o azyl ze tří nejpostiženějších zemí. Minulé pondělí se ministři nedohodli.

Země visegrádské skupiny, tedy Česká republika, Slovensko, krizí tvrdě zasažené Maďarsko a také Polsko, jsou nejhlasitějšími odpůrci plánů evropské exekutivy na zavedení mechanismu, který by uprchlíky rozděloval mezi členské země podle nějakého stanoveného klíče. Západní státy EU začaly země ze středu a východu Evropy obviňovat z nesolidárnosti.
Maďarsko, které na své jižní hranici buduje plot, je ostře kritizováno za svůj tvrdý postoj při snaze zabránit migrantům v překonání vnějších hranic schengenského prostoru. A Německo zase sklízí kritiku za svůj vstřícný postoj k uprchlíkům ze Sýrie, postoj Berlín prý k migračnímu tlaku přispívá.

Diskuse v EU okolo krize se podle Tuska už příliš dlouho soustředila jen na svalování odpovědnosti na někoho jiného. "To nám nepomůže najít společné řešení," zdůraznil v dopise prezidentům a premiérům zemí EU.

Prezidenti a premiéři budou muset mluvit také o odpovědnosti na národní úrovni. Bez toho není možné dospět ke společné evropské odpovědi založené na jednotě a solidaritě, míní Tusk. "Přehazování odpovědnosti a svalování viny z jednoho na druhého musí rozhodně skončit," napsal státníkům EU předseda jejich vrcholných schůzek. Rozumná migrační politika podle něj musí být odpovědná a funkční při respektování základních hodnot.

Kromě celkové strategie při řešení krize a problematiky spolupráce s tranzitními zeměmi a státy v okolí Sýrie, chce Tusk hovořit též o finanční podpoře snah OSN, hlavně úřadu jejího komisaře pro uprchlíky (UNHCR) a Světového potravinového program (WFP). Ten nyní zajišťuje jídlo pro přibližně 11 milionů lidí v regionu a Tusk země EU žádá o příspěvky této organizaci.

Diskutovat je podle něj nutné také o diplomatických snahách směřujících k řešení roky se vlekoucí syrské krize..

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ