Tymošenková zůstane ve vězení, obhájce zveřejní její diagnózu

Zahraničí
17. 2. 2012 18:38
bez popisku 396457
bez popisku 396457

Generální prokurátor Ukrajiny Viktor Pšonka tvrdí, že bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková nepotřebuje nemocniční léčení ani operativní zákrok. Vyplývá to podle něho z výsledků vyšetření, které v minulých dnech provedli zahraniční lékaři. Sama vězněná expremiérka svým obhájcům písemně nařídila, aby v případě potřeby její diagnózu zveřejnili.

Podle obhajoby zahraniční konsilium označilo její stav za vážný. "Není třeba žádné léčení v nemocnici a už vůbec ne operace. To jsou závěry zahraničních lékařů, kteří Tymošenkovou vyšetřovali," cituje Pšonkova slova agentura Interfax.

Pšonka připustil, že Tymošeková má problémy s páteří. Zdůraznil ale, že závěry zahraničních a ukrajinských lékařů "se prakticky shodují". Tyto závěry jsou ale důvěrné a byly podle něho osobně předány Tymošenkové. Lékaři jí dali nejen výsledky vyšetření, ale i doporučení léčby, jež by odstranila její problémy.

Obhájce Tymošenkové Serhij Vlasenko novinářům oznámil, že odsouzená ho písemně zmocnila zveřejnit její diagnózu, bude-li to zapotřebí. "Obdržel jsem písemný souhlas Julije Tymošenkové s úplným nebo částečným zveřejněním její diagnózy v závislostí na míře lží, které bude státní moc rozšiřovat," prohlásil Vlasenko, který je zároveň poslancem opoziční strany Vlast v kyjevském parlamentu. 

Režim se podle Vlasenka připravuje na diskreditaci zahraničního zdravotnického týmu s cílem skrýt před veřejností skutečný zdravotní stav Tymošenkové. Obhájce tak reagoval na prohlášení ukrajinského ministerstva zdravotnictví, podle něhož byla odbornost tří kanadských odborníků přizvaných k lékařské kontrole Tymošenkové nedostatečná.

Do charkovské věznice je údajně vyslal kanadský exilový Kongres Ukrajinců, který je kritikem politiky ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Vězněnou vůdkyni ukrajinské opozice v minulých dnech vyšetřovali dva lékaři z berlínské kliniky Charité Max Einhäupl a Norbert Haas a rovněž trojice kanadských doktorů Peter Kujtan, Christine Derzková a Georges Rewa. Všichni tři už z Ukrajiny odjeli, aniž hovořili s novináři či vydali jakékoli prohlášení.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ