Výpověďmi dalších obětí dnes skončil druhý týden soudního procesu s norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem, který vloni 22. července zabil 77 lidí. U soudu vypovídal vládní úředník, jenž při atentátu v centru Osla přišel o nohu a o rozměru tragédie se dověděl až po třech týdnech, a také muž, jenž byl 12 dní po útoku v kómatu. Proces bude pokračovat příští čtvrtek.
U soudu stejně jako v předchozích dnech líčily své hrůzné zážitky oběti extremisty, který loni 22. července odpálil bombu v automobilu ve vládní čtvrti v centru norské metropole a poté postřílel 69 účastníků tábora mladých sociálních demokratů na nedalekém ostrově Utøya.
Šestapadesátiletý úředník Tore Raasok přišel kvůli atentátu o levou nohu. "Pociťoval jsem spíše strach o život než fyzické bolesti," řekl televizi NRK. Plakal až o tři týdny později, kdy se dověděl o událostech na ostrově Utøya.
Raasok uvedl, že lékařský personál v nemocnici mu nejdřív o střelbě do mladých lidí neřekl, protože ho nechtěl rozrušit. Když se však o ní dověděl, byl v šoku. "Pomyslel jsem si, že je to neuvěřitelně smutné, a plakal jsem," řekl Raasok.
Další svědek, jedenatřicetiletý Kristian Rasmussen, vypověděl, že se probral z kómatu až 12 dní po teroristickém útoku. Výbuch v Oslu si kromě osmi mrtvých vyžádal více než 200 zraněných.
Breivik se k činům přiznal, ale vinu necítí, protože prý jednal v sebeobraně před islamizací a multikulturalismem. I dnes poslouchal strašlivé výpovědi svědků bez viditelného pohnutí.
Rozsudek nad Breivikem by měl soud vynést nejdřív v polovině července. Rozhodující přitom bude posouzení jeho duševního stavu. Pokud bude obžalovaný shledán nesvéprávným, bude umístěn na psychiatrické klinice. V opačném případě mu hrozí 21 let vězení s možností opakovaného prodlužování trestu až na doživotí.
Breivik soud přesvědčoval, že je duševně v pořádku, protože chce, aby jeho ideologie byla brána vážně.