Úleva. Rakousko vyřešilo teplotní spor

Zahraničí
9. 8. 2013 18:55
Rakušané se dlouho hádali, kde bylo ve čtvrtek nejtepleji (ilustrační foto).
Rakušané se dlouho hádali, kde bylo ve čtvrtek nejtepleji (ilustrační foto).

Oficiální rakouský historický teplotní rekord po čtvrtečních vedrech s hodnotou 40,5 stupně Celsia připadl podunajské obci Bad Deutsch-Altenburg ležící západně od Bratislavy. V pátek to oznámil rakouský meteorologický institut s tím, že 40,6 stupně naměřených ve městě Neusiedl am See na východě alpské republiky neuzná.

Odborníci, kteří údaje ověřovali, označili hodnotu z Neusiedelu za "meteorologicky nerealistickou", proto ji z oficiální databáze vyškrtli. Rtuť v teploměru na měřicí stanici v tomto městě vystoupala do závratné výše zřejmě kvůli vnějšímu ovlivnění. Dokazuje to právě skokový nárůst během několika minut z 38 na více než 40 stupňů Celsia a poté opětovný návrat ke 38 stupňům.

Teplotu mohl podle meteorologů krátkodobě ovlivnit například automobil odstavený v blízkosti stanice. Neusiedel přesto smutnit nemusí, zůstává mu dřívější rekord ve spolkové zemi Burgenland 40,3 stupně Celsia.

Čtyřicítky padly ve čtvrtek v několika státech. Z Rakouska pokoření této hranice oznámilo i město Gussing na jihovýchodě země u hranic s Maďarskem. Rovněž v Budapešti ukazovaly teploměry tuto tropickou hodnotu. Nejtepleji v celém Maďarsku však bylo nedaleko Győru (Rábu), kde bylo podle MTI 40,6 stupně Celsia.

Pozadu nezůstalo ani Slovinsko. V obci Cerklje ob Krki na jihovýchodě se teplota vyšplhala na 40,8 stupně. Tím podle slovinských meteorologů po 63 letech padl absolutní teplotní rekord. Ten s hodnotou 40,6 stupně od roku 1950 drželo město Črnomelj na jihu země. Slovinsko ohlásilo pokoření dalších šesti místních rekordů, jeden si se 40,2 stupně Celsia připsala i Lublaň.

Na Slovensku sice ve čtvrtek čtyřicítky nebyly, ale v západoslovenském městě Senica k tomu chybělo jen 0,4 stupně. Na několika místech Slovenska nicméně padnul teplotní rekord pro srpen. Ten platil od roku 2003 a činil 39,1 stupně Celsia. Tepleji než v srpnu 2003 bylo jen ve čtvrtek kromě Senice také v Bratislavě či Moravském Svätém Jánu.

Rekord si připsal tatranský Lomnický štít, kde v noci neklesla teplota pod 12,2 stupně Celsia. To se podle slovenských meteorologů v historie tamní měřicí stanice doposud nestalo. Doposud nejteplejší noc zde byla v srpnu 1998, kdy rtuť ukazovala nejméně 11,8 stupně. Teplou noc ale zažilo celé Slovensko, absolutní rekord z letošního července, kdy v Piešťanech nebylo v noci méně než 27,3 stupně, ovšem nadále platí.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ