Chce vydělat na utrpení své dcery? "Nemám slov," reagovala Natascha Kampuschová, když se v Mnichově přímo na tiskové konferenci od novinářů dozvěděla, že její otec napsal knihu o jejím únosu. Zpochybňuje v ní, co jeho dcera o osmi letech svého věznění a sexuálního zneužívání vypověděla.
Kniha, jíž Ludwig Koch napsal společně s britským autorem Alanem Hallem, má název "Pohřešovaná. Otcovo hledání Nataschi Kampuschové" (Missing. A Father's Search for Natascha Kampusch). Má vyjít jako e-book tento týden.
Kampuschová se o otcově spisovatelském počinu dozvěděla na konci února v Bavorsku, kde představovala film, který o jejím osudu natočila režisérka Sherry Hormannová. Jmenuje se "3096 dnů".
Tak dlouho měl zločinec Wolfgang Priklopil oběť ve své moci. Světová premiéra snímku byla 25. února ve Vídni.
Připomeňme, že Kampuschovou, když jí bylo teprve deset let, unesl 2. března 1998 ve Vídni na cestě do školy Wolfgang Priklopil. Osm a půl roku jí držel zavřenou ve sklepě pod garáží jednoho domu v Strasshofu (Dolní Rakousko). Jako osmnáctileté se dívce podařilo 23. srpna 2006 utéct. Priklopil spáchal sebevraždu skokem pod vlak.
Dnes pětadvacetiletou ženu kniha jejího otce rozhořčila, neboť ji obviňuje z toho, že o svém únosu lže. Koch ve svém pohledu na věc tvrdí, že to, že jeho dcera strávila dlouhou dobu uvězněná ve sklepní díře pod garáží u Priklopilova domu, je "mýtus".
Sklep podle něj nevypadá na to, že v něm bylo jeho dítě déle vězněno, píše Koch. Podle něj čekala Natascha s útěkem od svého únosce Priklopila až do doby, než dosáhla 18 let věku. Nechtěla prý do dětského domova, ani zpět ke své rodině.
Její vztah k rodičům byl a zůstává problematický.
Osud mu vzal jeho jedinou dceru a to ho údajně téměř zlomilo. "Pravda leží mezi Nataschou a mnou. Blokuje náš vztah. Mluvím, protože ji miluji a chci ji zpět," vysvětluje otec, proč sepsal zmíněnou knihu.
Nezůstává ale jen u toho. Koch Natasche dokonce vyčítá, že má spoluvinu na smrti Franze Krölla, hlavního vyšetřovatele jejího případu. Koch se prý mohl stát nepohodlný tím, že poukazoval na nesrovnalosti ve výpovědích Kampuschové o jejím téměř devět let trvajícím utrpění.
Podle otce je klíčem k celé záhadě Ernst H., Priklopilův přítel, který se mohl na únosu podílet. Jeho dcera prý později sama určovala co bude a mohla spát v Priklopilově posteli.
"Pořádně to se mnou otřáslo," svěřila se Kampuschová médiím. Na otcovu knihu chce reagovat přemýšlením a procházkami.
Pro unesenou je to další rána. Už tak je její vztah doma k rakouské veřejnosti složitý až napjatý. A film "3096 dnů" to ještě více komplikuje. Část lidí jí vyčítá, že se nechová tak, jak by se měla chovat oběť zločinu.
Opírá se do ní i část novinářů, kteří spekulují o tom, co Kampuschovou neustále tlačí k tomu, aby svou kauzu stále znovu a znovu řešila na veřejnosti. Proč mluví, jak mluví, proč o svém únosu napsala knihu a proč připustila, aby o ní natočili film. Proč se neuchýlila někam do ústraní.
Některé diskuse o jejím případu pod články na webu jsou tak nechutné, že je zakazují i bulvární média.
Své utrpení nezpeněžila sepsáním knihy jen sama Kampuschová a po ní nyní její otec. Dílo nazvané "Zoufalé roky. Můj ivot bez Nataschy" vydala i její matka Bigitta Sirny-Kampuschová.
Utrpením některých Rakušanů se živí už citovaný Hall. Dosud na toto téma napsal knihy "Dívka ve sklepě" a "Monstrum Fritzl".
Někteří její krajané se k ní chovají vysloveně nenávistně, říká Kampuschová. Poté, co ji kdosi napadl v metru, jezdí raději taxíkem.
Zmizení desetileté holčičky a její téměř devět let trvající věznění se mezitím stalo jedním z nepodivnějších případů dějin kriminalistiky. Stále se spekuluje, že zmíněný
únosce nejednal sám. Nenaznačují to ale ani vyšetřování americké FBI.