Únik informací a skandál v Kodani: <span>bohatí na účet chudých</span>

Zahraničí
9. 12. 2009 15:34
Delegátka ze Siera Leone. Zástupci chudých zemí zůstali jako opaření.
Delegátka ze Siera Leone. Zástupci chudých zemí zůstali jako opaření.

Delegátka ze Siera Leone. Zástupci chudých zemí zůstali jako opaření.Skandál, vztek, dvojí metr... Taková slova v Kodani padala na adresu tajně vypracovaného návrhu závěrečného dokumentu klimatologického summitu, který získala média. Rozvojové země mají za to, že dokument je výrazem dobyvačné války o průmyslové zájmy Evropy a Spojených států na úkor chudých zemí.

Hlavám států měla být příští týden předložena k podpisu smlouva, jež by zvýhodnila bohaté státy a oslabila roli OSN v jednáních o klimatu. Dokládá to údajně dokument, který získal britský deník The Guardian.

Navrhovaná smlouva by zavedla nerovné limity emisí oxidů uhlíku na hlavu. V roce 2050 by podle ní směli občané bohatých států produkovat takřka dvakrát více emisí než lidé v rozvojových zemích.

ČTĚTE TAKÉ: Dva týdny na záchranu světa. Začíná konference o klimatu   
                        Luxusní hotely politikům, klece pro demonstranty

„To je velmi vážný a velmi nebezpečný vývoj," komentoval situaci Lumumba Stanislas Di-Aping, šéf delegace ze Súdánu, jenž v současnosti předsedá skupině G77 sdružující rozvojové země. „Ohrožuje úspěch jednání v Kodani," dodal.

Text z "kruhu oddaných" 

Takzvaný dánský text, tajný dokument vypracovaný skupinou jednotlivců známou jako „kruh oddaných", viděli zástupci jen několika zemí, než byl tento týden dotvořen. Smlouva by mimo jiné svěřila skutečnou kontrolu nad penězi určenými na ochranu klimatu Světové bance, zrušila by platnost Kjótského protokolu, jediné platné mezinárodní úmluvy o kontrole emisí, a nevytvořila by žádný fond na pomoc rozvojovým zemím při jejich adaptaci na klimatické změny.

Demonstrace v Kodani za rychlou akci na odvrácení klimatických změn.„Je to pro rozvojové země velmi nebezpečný dokument. Je to závažná změna rovnováhy povinností OSN," řekl listu nejmenovaný diplomat.

Připravovaný dokument měl údajně donutit rozvojové země stanovit omezení emisí nad rámec toho, co žádá OSN, rozdělit rozvojové země vytvořením nové kategorie „nejzranitelnějších", a také oslabit roli OSN při rozhodování o financích určených na ochranu klimatu. Rozvojové země měly do roku 2050 snížit  emise na 1,44 tuny oxidů uhlíku na osobu a rok, zatímco bohaté země by směly produkovat 2,67 tuny.

Návrh dohody byl bohatými státy zamýšlen jako rámcový koncept, jejž by země přijaly příští týden, píše list mimo jiné. Organizátoři konference i představitelé EU však odmítají, že by existoval jakýkoli text, který by byl návrhem dohody. Podle šéfa vyjednavačů Evropské komise Artura Runge-Metzgera by se na text, který unikl do médií, vůbec nemělo hledět.

„Nemá význam, je to jen kus papíru. Jediný text, který význam má, je ten, o němž se jedná," prohlásil.

Foto: ČTK/AP

Autor: - rs -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ