Uprchlíci se v Německu neuchytili. Vracejí se do Lotyšska

Zahraničí
9. 12. 2016 06:30
Vydržet v Lotyšsku je pro uprchlíky obtížné, protože sociální dávky jsou příliš skromné a stěží najdou práci, protože místní zákony vyžadují znalost státního jazyka (ilustrační foto).
Vydržet v Lotyšsku je pro uprchlíky obtížné, protože sociální dávky jsou příliš skromné a stěží najdou práci, protože místní zákony vyžadují znalost státního jazyka (ilustrační foto).

Do Lotyšska se zase začínají vracet uprchlíci, kteří původně byli zemi přiděleni v rámci kvót Evropské unie, ale z Pobaltí zakrátko odcestovali za snazším živobytím do jiných zemí. Tam však zjistili, že nezískají ani práci, ani povolení k pobytu, a tak se zase vracejí do Lotyšska. Nejde o žádnou migrační vlnu, ale jen o jednotlivce.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

"Iráčan Tárik s ženou a sedmi děti opustil Lotyšsko před dvěma měsíci, protože si tu nedokázal najít obživu. Německo bylo poslední nadějí, ale Tárik se tento týden vrátil, protože v Německu nezískal povolení k práci, ani sociální dávky," vylíčila lotyšská televize.

Lotyšsko mělo v rámci unijních kvót přijmout celkem 531 uprchlíků. Ale do země se tímto způsobem dostalo jen 23 běženců. Začátkem listopadu už byli pryč, všichni dali přednost životu jinde, připomněl server Delfi.

Znalost jazyka

V Lotyšsku se o běžence starají pouze po dobu, kdy v utečeneckém středisku čekají na vyřízení úředních formalit. Jakmile získají postavení uprchlíka, musí opustit středisko a postarat se sami o sebe. V důsledku toho všichni uprchlíci z Lotyška emigrovali do dalších států, jak se ostatně i očekávalo.

Vydržet v Lotyšsku je pro uprchlíky obtížné, protože sociální dávky jsou příliš skromné a stěží najdou práci, protože místní zákony vyžadují znalost státního jazyka. V případě neznalosti hrozí pokuta, a to i zaměstnavateli.

"Udělalo se vše pro to, aby (uprchlíci) odjeli pryč. Je jasné, že jde o neživotaschopný systém," řekl stanici BBC počátkem roku lotyšský poslanec a ochránce lidských práv Boris Cilevič.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ