Tisíce přistěhovalců a uprchlíků, které uvázly v Řecku, jsou nuceny žít v nedůstojných podmínkách a jejich situace se s příchodem zimy ještě zhoršuje. Oznámily to ve středu tři desítky humanitárních organizací působících v Řecku, podle nichž za nepříznivou situaci běženců může i jarní dohoda mezi EU a Tureckem o omezení přílivu migrantů z Východu.
Nevládní organizace, jako je Oxfam, Save the Children, Amnesty International nebo Human Rights Watch, vyzvaly v této souvislosti evropské státníky, kteří se sejdou na summitu EU v Bruselu ve čtvrtek, aby přijali okamžitá opatření, která mají zhoršování podmínek uprchlíků zastavit.
Organizace kritizují fakt, že se 16 tisíc uprchlíků a migrantů tísní na několika ostrovech na východě Egejského moře, ačkoli jsou tam ubytovací kapacity méně než poloviční. Zabraňuje se jim přitom přesun do kontinentálního Řecka, a to prý z obav, že se naděje na jejich vrácení do Turecka zmenší.
Tábory, v nichž se soustřeďují, jsou podle nevládních organizací nevhodné pro dlouhodobý pobyt, a to zejména v zimě. Mnoho lidí, včetně dětí a novorozenců, žije ve stanech v táborech nebo na plážích a jsou vystavení nepříznivému počasí.
Mnozí jsou zadržováni na místě proti své vůli, než jim bude umožněno požádat o azyl, což podle organizací porušuje jejich základní práva. Azylová řízení jsou pomalá a složitá.