USA budou <span>v otázce víz</span> přistupovat k zemím EU stejně

Zahraničí
18. 9. 2007 15:40
Místopředseda Evropské unie Franko Frattini
Místopředseda Evropské unie Franko Frattini

Místopředseda Evropské unie Franko FrattiniPodle místopředsedy EU Franka Frattiniho budou Spojené státy už brzy přistupovat ve vízové otázce stejně ke všem občanům Unie. Přesnější datum však komisař neuvedl.

Na zasedání ministrů vnitra také kritizoval Kanadu, že přes nedávné proklamace stále nečiní nic, co by vedlo k odbourání víz pro některé členské země EU, včetně Česka.

V případě USA Frattini ocenil nedávno přijatý zákon měnící podmínky přijetí do bezvízového programu. Ten posunul hranici odmítnutých žádostí o víza, která zůstává podmínkou pro zařazení do bezvízového programu, ze tří na deset procent. Čechům USA dosud odmítaly víza asi v devíti procentech případů, Slovensko i některé jiné nové země EU měly tento poměr prý vyšší.

Američané nepotřebují víza pro cesty kamkoli v Evropské unii, opačným směrem však mohou jezdit bez víz jen lidé ze starých 15 zemí unie s výjimkou Řecka a z nových členů EU jen Slovinci. "Jsem pevně přesvědčen, že v blízké budoucnosti budeme mít jednotu v rovném přístupu pro všechny členské státy," řekl Frattini, který představil novou zprávu EK o vízové reciprocitě.

V případě Kanady, kam víza stále potřebují Češi i Slováci, Frattini řekl, že ačkoli tamní premiér nedávno přislíbil pokrok v narovnání vízové politiky, dosud kabinet nic konkrétního neučinil. Od Kanady tak nyní očekává, že do konce roku nejméně jednomu, avšak spíše dvěma či více zemím nezařazeným do bezvízového programu vízovou povinnost zruší. Pokud se tak nestane, navrhne pro příští zprávu, která by měla být zřejmě v červnu 2008 adekvátní protiopatření.

Na dotaz, co přesně by to znamenalo, Frattini řekl, že debata o možném zavedení víz pro Kanaďany zatím není na pořadu dne. "Je zcela předčasné rozhodnout, zda bude třeba přijmout reciprocitní opatření," řekl s tím, že by měl ještě letos jet do Kanady o narovnání stavu vyjednávat.

Kromě toho se dnes EU dohodla s pěti státy ze západního Balkánu na snadnějším a levnějším přístupu jejich občanů k vízům. Jde o Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Srbsko a Makedonii. Frattini řekl, že brzy by mohla začít s těmito státy jednání o možném bezvízovém styku.

Ministři se podle něj také shodli na sjednocení pobytových karet pro obyvatele ze zemí mimo unii. Ty by měly mít napříště jednotný formát a hlavně by na nich měly mít kvůli vyšší bezpečnosti i biometrické údaje - otisky prstů a snímek obličeje.

Česko v Bruselu zastupují náměstkyně ministra vnitra pro evropské záležitosti Lenka Ptáčková-Melicharová a náměstek ministra spravedlnosti Martin Moulis. Ministerstvo vnitra neúčast šéfa resortu Ivana Langera vysvětlilo tím, že se nebude přijímat žádný dokument ohledně schengenského prostoru, ani nebude vyhodnocování procesu příprav na vstup. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se nemohl jednání v Bruselu zúčastnit kvůli zdravotním problémům, uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová.

Ilustrační foto: www.balkantimes.com

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ