Polský odvolací soud v Lodži zrušil verdikt prvoinstančního soudu v případu Roberta Frycze, loni v září nepravomocně odsouzeného za urážku hlavy státu. Prezidentův kritik byl tehdy potrestán podle stále existujícího zákona z komunistické éry, což kritizovala i OBSE.
"Nelze bránit kritice. Politici musejí počítat s tím, že se mohou stát terčem žertů," uvedl odvolací soud podle internetové stránky listu Gazeta Wyborcza. Frycze potrestal pouze za to, že zfalšoval studentskou legitimaci. Za to si má odpykat šest měsíců omezení osobní svobody a rok veřejně prospěšných prací v trvání 30 hodin každý měsíc.
Frycz byl tvůrcem internetové stránky AntyKomor.pl, na které zesměšňoval prezidenta Bronislawa Komorowského. Kupříkladu na stránce byly i hry, ve kterých šlo na prezidenta "střílet" či házet kladivo nebo fekálie, a tak ho "zabít", nebo fotomontáže představující hlavu státu jako prostitutku, homosexuála či opilce. Sám autor to označil za pouhou satiru.
V květnu 2011 o šesté ráno však do Fryczova bytu dorazili agenti tajné služby. Autor tehdy stránku smazal, ale po několika týdnech ji znovu založil na americkém serveru, už bez nejkontroverznějšího obsahu.
Obvodní soud v Piotrkowu Trybunalském autora stránky uznal vinným z urážky prezidenta a odsoudil ho k 15 měsícům omezení svobody s povinností každý měsíc odpracovat 40 hodin. Proti verdiktu se odvolal jak Frycz, tak i prokurátor.
Podle předsedy odvolacího soudu byly "žertíky" z prezidenta v internetu již dříve všeobecně dostupné, a tak obviněný si mohl právem myslet, že podobné vtipkování je přípustné. "Jde pořád o stejné programy, mění se jen tváře politiků," konstatoval s tím, že společenská škodlivost je mizivá. Soud proto zrušil rozsudek i další stíhání za urážku hlavy státu.
Frycz po verdiktu zářil radostí. "Jsem překvapen, nevěřil jsem polským soudům. Ale to, že se lze prezidentovi smát, dokazuje, že v Polsku platí svoboda slova. Nelze se jí vzdávat, je třeba o ni bojovat," prohlásil.
Ve středu se v Polsku objevilo další obvinění na základě zákona o urážce hlavy státu. Soud čeká 42letého blogera, který prezidenta Komorowského a premiéra Donalda Tuska označil za "Ruskem zneužívané chudáky" - a podle rozhlasu k tomu použil výraz označující mužské vězně, kteří jsou sexuálně zneužíváni silnějšími spoluvězni.
"V systému moderní demokracie není místo pro tresty za urážku hlavy státu, zvláště když Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku s takovými rozsudky už desítky let nesouhlasí," řekla k polskému zákonu Dunja Mijatovičová, zástupkyně OBSE pro svobodu médií.