Britská armáda využívala před lety v Severním Irsku tajnou jednotku, jejíž vojáci při pátrání po členech separatistické organizace IRA zabíjeli i neozbrojené civilisty. Řekli to tři členové této bývalé jednotky stanici BBC, která jejich tvrzení dnes zveřejnila na svém webu. Členové skupiny, která byla rozpuštěna v roce 1973, vystoupili poprvé na veřejnosti pod podmínkou, že zůstanou v anonymitě.
Jednotku MRF (Military Reaction Force) tvořilo asi 40 vojáků z různých útvarů. Podle výpovědi jejích bývalých členů měla za úkol "lovit" členy IRA. Svá odhalení zpravidla předávala policii. Zachránila tak podle nich mnoho životů.
Součástí její mise bylo ale také neutralizovat přívržence zakázané IRA, a proto na některé podezřelé osoby také stříleli. "Cílem bylo škodit organizaci IRA a minimalizovat její činnost. Když bylo třeba použít zbraň, tak ji členové skupiny použili," řekl podle BBC jeden z jejích bývalých vojáků.
"Nikdy jsme nenosili uniformu. Pátrali jsme po vrazích dětí, teroristech, lidech, kteří by vás zabili bez mrknutí oka," řekl druhý ze svědčících vojáků. Třetí z nich dodal, že snahou bylo zlikvidovat každého, kdo byl dobře známým mnohonásobným vrahem.
Tři desetiletí sektářského násilí v Severním Irsku mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3600 obětí, v zásadě ukončila v roce 1998 mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami.
Unionisté však trvají na udržení britské provincie Ulster pod britskou nadvládou, zatímco republikáni dále prosazují její odtržení od Londýna a navrácení k sousednímu Irsku.