Země nezaslíbená
Utečou všichni Kosované kvůli bídě do zbytku Evropy?
02.02.2015 14:40
Země jako nepovedený experiment? Tisíce lidí utíkají měsíčně z Kosova před chudobou do jiných evropských zemí. Napsal to prištinský list Koha Ditore v souvislosti se zprávou, že v noci ze soboty na neděli vyjelo z Prištiny dalších devět přeplněných autobusů s téměř 500 Kosovany, kteří se rozhodli hledat lepší život v zahraničí.
"V téhle zemi není žádná naděje," cituje deník jednoho pasažéra z města Mališevo v centrální části Kosova, který se o víkendu rozhodl vydat za štěstím do Německa.
Každý večer vyjíždí z různých kosovských měst 10 až 15 autobusů mířících do Srbska, přes které vede cesta těchto migrantů na kýžený Západ. Koha Ditore dokresluje neutěšenou sociální situaci v bývalé jihosrbské autonomní oblasti, která v roce 2008 jednostranně vyhlásila samostatnost, například vysokou nezaměstnaností.
Tvrdí, že práci nemá 70 procent mladých Kosovanů. Odhaduje se prý také, že na 500 tisíc z necelých dvou milionů obyvatel musí každý den vyžít s 1,72 eura (méně než 50 korun). Koha Ditore dokonce tvrdí, že nyní z Kosova utíká měsíčně až 20 tisíc lidí. Znalci poměrů - vzhledem k tomu, že kosovské instituce neposkytují žádné oficiální informace - berou podle bělehradské televize B92 tyto údaje s rezervou. Nicméně trend opouštění Kosova jeho obyvateli je podle nich skutečně znepokojivý.
Srbský deník Večernje novosti napsal, že množství Albánců prchajících z Kosova přes Srbsko je tak velké, že jejich pašování přes hranice do Maďarska se stalo výhodným byznysem. Podle ředitele Centra pomoci a ochrany žadatelů o azyl Radoše Djuroviče není známo, kolik lidí přejde hranici ilegálně, ale za minulý rok požádalo v Maďarsku o azyl 21 453 kosovských občanů, což je polovina celkového počtu žadatelů o azyl v této zemi.
Neví se však, kolik Kosovanů pokračuje rovnou, nezřídka přes Česko, dál do Evropské unie. Cílem jsou hlavně státy se silnými albánskými diasporami - Belgie, Francie, Německo, Rakousko.
Kosovští Albánci se většinou pohybují v Srbsku zcela legálně a do Maďarska se pak dostávají tajně mimo oficiální přechody. Mnozí však mají platné srbské dokumenty, s nimiž mohou vycestovat. Ministr zahraničí Ivica Dačić podle B92 uvedl, že od září 2009 do května 2011 (kdy byl Dačić ministrem vnitra) dostalo srbský pas 26 tisíc kosovských Albánců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.