Půl roku po teroristických útocích, které otřásly Bruselem, se belgický ministr vnitra Jan Jambon dívá do budoucnosti s optimismem. V rozhovoru pro belgický deník Het Nieuwsblat poznamenal, že nebezpečí nepominulo. Belgickou společnost podle něj ale události z 22. března především stmelily.
Útoky na bruselském letišti Zaventem a v metru si letos 22. března vyžádaly 32 mrtvých a více než 300 zraněných. Šest měsíců od atentátů si země připomíná jen střídmě.
V ulicích se stále pohybuje přes 1800 vojáků - opatření je prozatím prodlouženo do 2. října - a Belgie je dál na třetím ze čtyřstupňové škály teroristického ohrožení. Policejní odbory spočetly dvojnásobný nárůst přesčasových hodin svých členů ve srovnání s předcházejícími roky.
Půl roku po sebevražedných útocích je stále ve vazbě osm osob, které podle vyšetřovatelů měly s operací spojitost, po dalším se dál pátrá. Odhaleny byly dva konspirační byty.
Úřady kvůli možnému terorismu zatkly také několik dalších osob. Od března se odehrálo několik menších útoků, často na představitele práva a pořádku. Na počátku srpna například na dvě policistky zaútočil mačetou alžírský recidivista. Tyto akce ale se skupinou, která zorganizovala březnový útok podle všeho přímo nesouvisely.
Bruselu opakovaně na sociálních sítích vyhrožují také zástupci organizace Islámský stát (IS), který se v Sýrii a Iráku dostává pod tlak. Belgie má v přepočtu na obyvatele jeden z největších počtů mladých radikálů, kteří se do oblasti vydali získat bojové zkušenosti. Po návratu pak mohou z pohledu tajných služeb představovat bezpečnostní riziko.
Země je bezpečnější
Belgický ministr Jambon se ale domnívá, že země se v posledních dvou letech stala bezpečnější. "Teroristické sítě to mají těžší. Díky sběru zpravodajských informací a specializovanému výzkumu máme teď více možností jak zachytávat jejich zprávy," řekl vlámskému deníku.
Útoky měly ale nepochybně efekt i na ekonomiku země. Spotřebitelské a profesní organizace uvádějí, že nejvíce se dotkly oblastí jako je turistika a také dopravy. Na letišti Zaventem dál platí přísná bezpečnostní opatření, jejich podoba se ale postupně mění tak, aby byly účinné, avšak daleko méně viditelné. Do prosince mají například zmizet provizorní bílé stany, které byly zřízeny krátce po útocích a sloužily ke kontrolám cestujících ještě před vstupem do letištní budovy.