Utrpení proevropské trojky. Příběhy Junckera a dalších

Zahraničí
20. 7. 2016 05:00
Jean Claude Juncker (vlevo) a Donald Tusk.
Jean Claude Juncker (vlevo) a Donald Tusk.

Jsou jako symbolická "svatá trojice" Evropské unie: Jean-Claude Juncker, Martin Schulz a Donald Tusk. Spolu řešili brexit, teď sílí hlasy po jejich odchodu. Skutečně na něj už přišel čas?

Začátkem května přijeli všichni tři do Říma a žádali audienci u papeže Františka, jako by chtěli dostat požehnání pro horké chvíle, které je v budoucnu čekají. "Tři prezidenti, tři katolíci, tři laureáti Ceny Karla Velikého, to je symbol," prohlásil tehdy Schulz. Ocenění, které každoročně udílí německé město Cáchy za prosazování evropských myšlenek a ideálů, dostali v minulosti všichni, letos pak hlava katolické církve. Teď jsou Jean-Claude Juncker, šéf Evropské komise, Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu, a Donald Tusk, předseda Evropské rady, na pranýři kvůli výsledkům britského referenda.

Zpráva o výsledku je zastihla v Bruselu. Zavolali si a zakrátko už seděli s Markem Ruttem, premiérem předsedajícího Nizozemska, na společné schůzce. "Je to bezprecedentní situace, ale my jsme jednotni ve své odpovědi," uvedli v prohlášení, poměrně ostrém na vkus evropských institucí. Británii vyzvali, aby bez zbytečných průtahů aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy a z unie odešla. "Je to jediná legální cesta, kterou máme," řekl Donald Tusk. "Evropa je hotova začít rozvodový proces dokonce dnes, sice bez zvláštního nadšení, ale přece."

Reakci evropské trojky ať v budoucnu zhodnotí s odstupem historici, z dnešního pohledu se zdá být až přehnaně ostrá směrem k Británii a rozplizlá ke zbytku unie. Juncker zakázal eurokomisařům jakákoli, byť jen neformální jednání s Londýnem do doby, než tamní vláda oficiálně požádá o odchod z EU. Následný summit EU o brexitu se poprvé uskutečnil v sedmadvacítce bez Britů, ačkoli těžko hledat důvod, proč tomu tak muselo být. A když o brexitu mluvil Juncker na schůzi europarlamentu, pronesl projev francouzsky, nikoli anglicky, jak má ve zvyku. Dokonce i text byl k dispozici jen v němčině a ve francouzštině.

"Evropský sen stále existuje. A my na něm musíme pracovat s nadšením a vytrvalostí," pronesl Juncker ihned po referendu na adresu možné unijní reformy. Poté naznačil myšlenku urychleně zavést euro pro všechny země EU a ještě více se integrovat. Tím ale ostatní země spíše rozčílil, než přesvědčil. Místo vize unijní reformy přišly fráze o "euronadšení" a vytrvalosti.Čtěte TÝDEN!

* Našel se již vhodný způsob jak reformovat EU?

* Zodpovědnost za brexit? Proč se na "evropskou svatou trojici" snáší kritika?

* Jak Tuskovi podrážejí nohy jeho vlastní tweety?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Tomáš VlachFoto: ČTK , imago stock&people

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ