Jsou jako symbolická "svatá trojice" Evropské unie: Jean-Claude Juncker, Martin Schulz a Donald Tusk. Spolu řešili brexit, teď sílí hlasy po jejich odchodu. Skutečně na něj už přišel čas?
Začátkem května přijeli všichni tři do Říma a žádali audienci u papeže Františka, jako by chtěli dostat požehnání pro horké chvíle, které je v budoucnu čekají. "Tři prezidenti, tři katolíci, tři laureáti Ceny Karla Velikého, to je symbol," prohlásil tehdy Schulz. Ocenění, které každoročně udílí německé město Cáchy za prosazování evropských myšlenek a ideálů, dostali v minulosti všichni, letos pak hlava katolické církve. Teď jsou Jean-Claude Juncker, šéf Evropské komise, Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu, a Donald Tusk, předseda Evropské rady, na pranýři kvůli výsledkům britského referenda.
Zpráva o výsledku je zastihla v Bruselu. Zavolali si a zakrátko už seděli s Markem Ruttem, premiérem předsedajícího Nizozemska, na společné schůzce. "Je to bezprecedentní situace, ale my jsme jednotni ve své odpovědi," uvedli v prohlášení, poměrně ostrém na vkus evropských institucí. Británii vyzvali, aby bez zbytečných průtahů aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy a z unie odešla. "Je to jediná legální cesta, kterou máme," řekl Donald Tusk. "Evropa je hotova začít rozvodový proces dokonce dnes, sice bez zvláštního nadšení, ale přece."
Reakci evropské trojky ať v budoucnu zhodnotí s odstupem historici, z dnešního pohledu se zdá být až přehnaně ostrá směrem k Británii a rozplizlá ke zbytku unie. Juncker zakázal eurokomisařům jakákoli, byť jen neformální jednání s Londýnem do doby, než tamní vláda oficiálně požádá o odchod z EU. Následný summit EU o brexitu se poprvé uskutečnil v sedmadvacítce bez Britů, ačkoli těžko hledat důvod, proč tomu tak muselo být. A když o brexitu mluvil Juncker na schůzi europarlamentu, pronesl projev francouzsky, nikoli anglicky, jak má ve zvyku. Dokonce i text byl k dispozici jen v němčině a ve francouzštině.
"Evropský sen stále existuje. A my na něm musíme pracovat s nadšením a vytrvalostí," pronesl Juncker ihned po referendu na adresu možné unijní reformy. Poté naznačil myšlenku urychleně zavést euro pro všechny země EU a ještě více se integrovat. Tím ale ostatní země spíše rozčílil, než přesvědčil. Místo vize unijní reformy přišly fráze o "euronadšení" a vytrvalosti.
* Našel se již vhodný způsob jak reformovat EU?
* Zodpovědnost za brexit? Proč se na "evropskou svatou trojici" snáší kritika?
* Jak Tuskovi podrážejí nohy jeho vlastní tweety?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Utrpení proevropské trojky. Příběhy Junckera a dalších
Zahraničí
20. 7. 2016 05:00
Jean Claude Juncker (vlevo) a Donald Tusk.
Autor: Tomáš VlachFoto: ČTK , imago stock&people