Novou taktiku založenou na teorii racionální volby testuje britský Úřad pro odhalování organizovaného zločinu (SOCA). Dává známým zločincům najevo, že je neustále sleduje.
Taktika je zaměřená především na "pěšáky", kteří se podílejí na drogovém byznysu, pašování a dalších ilegálních aktivitách. Když třeba některý řadový člen organizovaného zločinu jede na dovolenou mimo Británii, policisté mu napíší a popřejí mu hezkou cestu.
"Také se snažíme být v přístavech a letištích, když se vracejí. Dáváme jim kartičky, na kterých je logo SOCA a nápis Vítejte zpátky," řekl listu Financial Times ředitel úřadu Paul Evans.
Cílem je, aby zločinci přemýšleli dvakrát, než překročí zákon. Taktika vychází z teorie racionální volby, kterou před dvěma sty lety nastínil filozof Jeremy Bentham a která hovoří o tom, že lidé vždy váží mezi ziskem (odměnou) a cenou (trestem) a obvykle volí zisk. "Chceme lidi ovlivnit, aby nedělali špatná rozhodnutí. Když budeme z našich záznamů vědět, že riskujete, dáme vám o tom vědět. Popíšeme vám následky," říká Evans.
Ředitel popisuje organizovaný zločin jako obří pyramidu. Jediným způsobem, jak se s ní vypořádat s celou, je velice tvrdě zasahovat proti horním patrům, tedy proti šéfům, a naopak přijímat preventivní opatření proti "pěšákům".
Policisté však chtějí jít ještě dál. Chystají se například rozesílat dopisy firmám, které legálně dovážejí léčivé látky s dvojím využitím - nejenom pro výrobu léků, ale i třeba pro "řezání" kokainu. Nejde o to, že by překračovaly zákon. Policie chce jenom vlastníky firem varovat, že jimi dovážená látka se používá i k nelegálním účelům a aby si dávali pozor.
Podobně v minulosti policisté psali lidem, kteří měli problémy s daněmi, či majitelům polské přepravní společnosti poté, co se zjistilo, že velké procento pašovaných lidí se do Británie dostává právě v polských nákladních vozidlech.
Foto: www.profimedia.cz, ČTK/AP