V bavorském Řezně začíná sjezd sudetských Němců

Zahraničí
7. 6. 2019 09:59
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V bavorském Řezně (Regensburg) začíná třídenní sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL). Letošního ročníku, který je v pořadí sedmdesátý a jehož mottem je "Ano vlasti v srdci Evropy", se stejně jako v loňském roce nezúčastní žádný člen české vlády.

Sjezd sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků, je vnímán jako připomenutí si historických a kulturních vazeb na původní vlast. Událost tradičně doprovází ukázky lidové kultury v podobě hudebních či tanečních vystoupení nebo regionální kuchyně, ale také večerní veselice.

Letošním zpestřením bude předpremiérové uvedení části německo-českého muzikálu Tisá s podtitulem Láska bez hranic. Premiéra díla, na kterém se podílí přes 140 německých a českých studentů gymnázií v Děčíně a hornobavorském Pfaffenhofenu, je plánována na září v Bavorsku, poté bude Tisá představena i v Česku.

Hlavní událostí dnešního dne bude předání nejvyššího sudetoněmeckého ocenění - Evropské ceny Karla IV. Letos ji převezme dlouholetá šéfka Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochová. Předák sudetských Němců Bernd Posselt označil Knoblochovou za neohroženou bojovnici proti nacionalismu, populismu a jakékoli jiné formě extremismu, čímž výrazně přispěla k budování demokracie a k evropskému sjednocování.

V sobotu, kdy začne hlavní část sjezdu, vystoupí s projevem někdejší dlouholetý bavorský premiér a nynější německý ministr vnitra Horst Seehofer, na kterého v neděli navážou Posselt a současný bavorský ministerský předseda Markus Söder, jehož spolková země má nad vysídlenci z českých zemí patronát.

Českou stranu bude na setkání oficiálně zastupovat český velvyslanec v Německu Jan Podivínský, který vystoupí se zdravicí. Premiér Andrej Babiš Babiš a ani žádný ministr do Řezna nepřijede. Naposledy se každoročního setkání člen české vlády zúčastnil v roce 2017 tehdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a o rok dříve zde jako první český ministr vystoupil Daniel Herman (KDU-ČSL), který tehdy stál v čele resortu kultury.

Účast Hermana a Bělobrádka byla chápána i jako odraz toho, že vztahy Čechů a sudetských Němců v posledních letech prošly značnou proměnou, kdy se namísto sporů o poválečné dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše klade důraz spíše na to, co obě skupiny spojuje.

Ministerští předsedové Československa, jakož i České republiky na akci nepřijeli nikdy. I přes významnou politickou a finanční podporu vysídleneckých spolků ze strany německé vlády ale na sudetoněmecký sněm nejezdí ani spolkoví kancléři.

Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o tom, že bude usilovat o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům po druhé světové válce na základě čs. prezidentských dekretů zkonfiskován. Neznamená to však, že by se ho jednotlivci domáhat nemohli. Z české strany je pak mimo jiné jako důležitý krok považován mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty asi tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15 tisíc až 30 tisíc Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320 tisíc až 350 tisíc obyvatel někdejšího Československa.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Stříhavka Jakub

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ