V Itálii zadrželi zdravotnici podezřelou ze smrti 13 pacientů

Zahraničí
31. 3. 2016 17:10
Pacient (ilustrační foto).
Pacient (ilustrační foto).

Italští četníci zadrželi zdravotní sestru, která je podezřelá ze zabití 13 pacientů ve státní nemocnici v toskánském městě Piombino. Oběti ve věku od 61 do 88 let se na jednotce intenzivní péče vesměs zotavovaly po plánovaných chirurgických zákrocích a zemřely kvůli předávkování léky snižujícími srážlivost krve.

Podle deníku La Repubblica policie vyšetřuje smrt pacientů, u nichž lékaři nepředpokládali, že by mohli být v ohrožení života. Po prodělaných chirurgických či ortopedických zákrocích zemřeli na intenzivní krvácení a testy později odhalily, že měli oproti normálu v krvi až desetinásobné množství heparinu, léku snižujícího srážlivost krve. Lék jim podle vyšetřovatelé podala právě 55letá zdravotnice, a to bez vědomí nadřízených.

Velitel četnictva Gennero Riccardi řekl, že zdravotní sestra pracovala na oddělení dvě desítky let a sloužila tam i v době, kdy v letech 2014 a 2015 k podezřelým úmrtím došlo. Vyšetřování začalo loni v červnu a v říjnu byla žena přemístěna na jiné oddělení. Po jejím odchodu míra úmrtnosti na oddělení klesla z 20 na 12 procent, uvedl Riccardi.

Motiv činu zatím vyšetřovatelé neznají, uvedli ale, že žena trpěla depresemi a dlouho se s nimi léčila u specialistů. Policisté ji zatkli ve středu večer na letišti v Pise, kde přistála po výletu do Paříže se svým manželem.

Italská ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzinová případ nazvala "ohavným a děsivým" činem. "Nebylo by to poprvé, co se o někom ze zdravotnického personálu zjistilo, že je sériovým vrahem," dodala.

Zdravotnice byla zadržena jen pár dní poté, co soud v Ravenně shledal vinnou jinou zdravotní sestru, která injekcí draslíku zabila osmasedmdesátiletého pacienta. Odsouzena byla na doživotí. Dál ale běží vyšetřování, které se týká dalších deseti podezřelých úmrtí jejích pacientů.

Podobný případ se stal v roce 2006 i v České republice, kde pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka podával pacientům heparin. Vlivem tohoto léku se jim zředila krev a někteří vykrváceli. Soudy Zelenkovi prokázaly, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Dostal za to doživotní trest.

Výběr známých případů vražd či zabití ve zdravotnictví

Česká republika (Československo)
--------------------------------
6. října 1960 - Soud vynesl trest smrti nad zdravotní sestrou Marií Fikáčkovou, která na přelomu 50. a 60. let vraždila novorozence v sušické nemocnici. Děti zabíjela tak, že je tloukla do měkkých a citlivých míst na hlavě. Motivem jejího jednání byla nenávist k plačícím dětem. Policistům se Fikáčková přiznala k nejméně deseti vraždám, prokázány jí byly dvě a navíc dva případy ublížení na zdraví. Za tyto činy byla v dubnu 1961 popravena.


21. února 2008 - K doživotnímu pobytu za mřížemi byl za sérii vražd odsouzen bývalý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě Petr Zelenka. Podáním léku heparin připravil na oddělení ARO o život sedm pacientů, dalších deset osob se zavraždit pokusil. Podle policie měl Zelenka na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus, protože už ale nemohl dostat vyšší trest, policie jej dál nestíhala.

Svět
----
13. dubna 1999 - Americký patolog Jack Kevorkian, který byl asi nejznámější osobou spojovanou s eutanazií, byl odsouzen soudem v Pontiaku v Kalifornii za zabití do vězení na deset let. Muž, přezdívaný doktor smrt, údajně pomohl asi 130 nevyléčitelně nemocným lidem dobrovolně zemřít. V roce 2007 byl ze zdravotních důvodů podmínečně propuštěn na svobodu a o čtyři roky později zemřel ve věku 83 let. Jeho životní příběh se v roce 2010 dočkal filmového zpracování. Ve snímku You Don't Know Jack (Neznáte Jacka) hlavní roli ztvárnil americký herec Al Pacino.


31. ledna 2000 - Britský lékař Harold Shipman byl odsouzen za vraždu 15 pacientek k několikanásobnému doživotí. Shipman, který v lednu 2004 spáchal ve vězení sebevraždu, mohl podle posledních zkoumání zavraždit až 355 lidí. Sám se k činům nepřiznal a jeho motivy zůstaly neznámé.


12. března 2002 - Ošetřovatel nemocnice v americkém Los Angeles Efren Saldivar (45) se přiznal, že od roku 1989 usmrtil 40 až 50 pacientů údajně na prahu smrti. Výměnou za přiznání k šesti vraždám byl ušetřen trestu smrti, dostal šestinásobné doživotí.


28. ledna 2005 - Švýcarského ošetřovatele Rogera Andermatta, jemuž bylo prokázáno usmrcení 22 osob v letech 1995 až 2001, odsoudil tribunál v Lucernu k doživotnímu vězení. Zabíjel především staré ženy u nich doma i v domovech důchodců. Buď jim podal vysoké dávky léků na uklidnění, nebo je udusil polštářem.


2. března 2006 - Ošetřovatele Charlese Cullena, který za 16 let usmrtil zřejmě až 40 pacientů, odsoudil soud v americkém státě New Jersey k jedenáctinásobnému doživotí. Trestu smrti unikl díky svému přiznání. Odsouzen byl za 22 prokázaných vražd.


20. listopadu 2006 - Doživotní trest vězení uložil soud v jihoněmeckém Kemptenu 36letému ošetřovateli Stephanu Letterovi za usmrcení 28 pacientů injekcemi naplněnými směsí léků. Oběťmi byli v nemocnici v alpském Sonthofenu většinou starší lidé.


29. června 2007 - Za sérii vražd pacientů v německé klinice Charité uložil soud v Berlíně doživotní trest vězení zdravotní sestře, která od června 2005 do října 2006 usmrtila předávkováním léky pět nemocných lidí.


8. ledna 2015 - Německý ošetřovatel Niels Högel se před soudem přiznal k vraždě 30 pacientů, které zabil na klinice v Delmenhorstu v severním Německu v letech 2003 až 2005, v březnu byl poté odsouzen k doživotí. Soud v Oldenburgu muže odsoudil za pokus o vraždu už v roce 2008 původně na sedm a půl roku do vězení.


19. května 2015 - Pečovatel, který v Británii záměrnou kontaminací fyziologického roztoku inzulinem zabil dva lidi a dalším 19 osobám způsobil zdravotní komplikace, dostal doživotí. Případy se odehrály na přelomu let 2011 a 2012 v nemocnici ve Stockportu nedaleko Manchesteru.


31. března 2016 - Italská policie zadržela zdravotní sestru, která je podezřelá ze zabití 13 pacientů v nemocnici v toskánském městě Piombino. Oběti pocházely z jednotky intenzivní péče a trpěly různými onemocněními. Podle nejmenovaných zdrojů blízkých vyšetřování žena pacienty zabila tím, že jim podávala léky, které neměli užívat.

Autor: ČTK , ANSAFoto: ČTK

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ