Evropský parlament ve středu podpořil nasazování ozbrojených tajných policistů do civilních letadel v Evropské unii, ale skepticky se postavil k zákazu tekutin na palubě. Zatím však není jasné, kdy schválené nařízení o bezpečnosti v osobní letecké dopravě začne platit, protože se značně liší od postoje Rady EU sdružující členské země unie.
Poslanci se vyslovili pro používání ozbrojených agentů (Sky Marshals) na palubě letadel, ale požadují pro ně přísná pravidla. Měli by mít řádné školení a zbraň budou moci nosit jen v případě, že s tím bude souhlasit země, která společnosti udělila licenci. Schválit zbraň na palubě musejí i státy, kde letadlo startuje a přistává.
Služeb ozbrojených tajných agentů na palubách letadel začaly využívat americké aerolinie už v 70. letech minulého století, v Evropě tuto praxi zavedla zatím jen švýcarská společnost Swiss. Teď by se ale poprvé v rámci EU měla sjednotit pravidla, podle nichž se budou muset evropské aerolinie při využívání "leteckých policistů" řídit.
Ani kapka nazmar
Podle parlamentu by nynější nařízení Evropské komise omezující množství tekutin na palubě nemělo být trvalé, ale mělo by platit jen půl roku. K jeho obnově by mělo dojít jen po dalším zhodnocení bezpečnostních rizik a nákladů.
Od listopadu loňského roku si totiž cestující smějí vzít na palubu jen tekutiny a gely, které koupili v letištních obchodech až za stanovišti bezpečnostní kontroly a které jsou zabalené v řádně označeném sáčku. Léky, masti nebo kapky, které mají pasažéři v příručním zavazadle, mohou mít objem nejvýš sto mililitrů.
Dělení nákladů
Poslanci také rozhodli, že o náklady na bezpečnostní opatření by se měli dělit cestující a členské státy. Pokud se členský stát rozhodne zavést přísnější opatření, měl by nést celé náklady přesahující rámec, který platí pro celou unii.
Nyní by se zástupci EP a členských států měli dohodnout na kompromisním znění legislativy, kterou by pak parlament potvrdil ve třetím čtení.
Foto: ČTK