V Londýně pohřbili Duggana, kvůli jeho smrti se rabovalo

Zahraničí
9. 9. 2011 16:59
Pohřeb Marka Duggana.
Pohřeb Marka Duggana.

V Londýně se koná pohřeb Marka Duggana, mladého černocha, jehož smrt stála na počátku nedávné vlny násilných nepokojů v britské metropoli a později i v dalších britských městech. Duggana zastřelil začátkem srpna policista, údajně v sebeobraně. Tento incident se pak dával do souvislosti s vypuknutím výtržností v britských ulicích, které trvaly několik dní.

Dugganův pohřeb začal krátce před polednem poté, co smuteční průvod dorazil ke kostelu v londýnském Wood Green. Průvodu, v jehož čele jel bílý kočár s rakví tažený čtyřspřežím, přihlížely na ulici stovky lidí. Samotný pohřeb se koná v rodinném kruhu, při smutečním obřadu promluvili například Dugganovi bratři a rodiče.

Mark Duggan a jeho bratranec Kelvin Easton.Devětadvacetiletý Mark Duggan, otec čtyř dětí, byl zastřelen policistou v severolondýnské čtvrti Tottenham 4. srpna. Při noční jízdě taxíkem ho kontrolovala policejní hlídka, která se zaměřuje na boj s černošskými gangy. Existovalo podezření, že se mladík chystá pomstít smrt svého bratrance Kevina Eastona, jehož v březnu ubodali. Rodina popírá, že by byl Duggan členem ozbrojeného gangu. 

Mladík prý opakovaně neposlechl výzvu k zastavení, načež jeden z mužů zákona dvakrát vystřelil, údajně v sebeobraně. Okolnosti tohoto incidentu vyšetřuje nezávislá policejní komise, podle balistické expertizy je zatím jasné pouze to, že Duggan svou zbraň (zabalenou v ponožce) nepoužil.

Dugganova rodina dává delší dobu najevo, že nevěří, že by policie věc řádně vyšetřila. Komise má své závěry zveřejnit v prosinci.

Papež: morální relativismus a peníze chudým

Papež Benedikt XVI. se v den pohřbu vyjádřil, že za nedávné nepokoje a plundrování obchodů v Británii může morální relativismus a nedostatek skutečných hodnot. Společnost formovaná tímto způsobem má sklon k frustraci, k zoufalství, k egoismu a neváží si života a svobody jiných. Prohlásil to ve svém letním sídle Castel Gandolfo v rozhovoru s novým britským velvyslancem ve Vatikánu Nigelem Marcusem Bakerem.

V Anglii rabovaly desetitisíce lidí, nejen mladých, chudých a nevzdělaných."Je to výzva pro politiku, aby posilovala chápání hodnot ve smyslu svobodné, spravedlivé a sociální společnosti," zdůraznil papež. Politika musí podle hlavy katolíků naléhavě hledat cesty, jak zlepšit vzdělávání, společenskou rovnost šancí a hospodářskou mobilitu. Jde také o to rozdělovat bohatství spravedlivěji a ve větší šíři do celé společnosti, chránit rodinu a život a "věnovat chudým a slabým bratrský pohled".

Během násilností, které v srpnu otřásly řadou britských měst, se podle médií jen v Londýně podílelo na plundrování obchodů a protestech až třicet tisíc lidí. Bývalý britský premiér Tony Blair již dříve v této souvislosti označil diskuse o "propadu morálky" za špatné a škodlivé pro image země.

Autor: - red -, DPA, ČTK Foto: Facebook , ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ