V Mnichově našli "křestní list" Ameriky. Starou mapu

Zahraničí
11. 7. 2012 07:00
Pro kartografy začátkem 16. století byla nová země na západě velkou neznámou.
Pro kartografy začátkem 16. století byla nová země na západě velkou neznámou.

Byla to náhoda. Knihovnice na Univerzitě Ludvíka Maxmiliána v Mnichově narazila při své práci na světovou senzaci. Objevila velmi vzácný exemplář Waldseemüllerovy mapy (známé i jako Universalis Cosmographia), na níž byl poprvé Nový svět označen jako "America".

Knihovnice Elke Hummlová objevila geografický poklad při rutinní práci, když otevřela knihu o geometrii Perspectiva Communis od Johannese Peckhama, vydanou v 19. století. Uvnitř bylo něco, co tam nepatřilo.

Byla to mapa světa, kterou kdosi kdysi vložil do zmíněného díla. "Mapa mi nejdříve nic neříkala," přiznala knihovnice, ale při rešerši rychle zjistila, o co jde. O světou senzaci, o jeden exemplář už zmíněné Waldseemüllerovy mapy, o jakýsi "křestní list" Ameriky. O první karografické dílo, na němž je čtvrtý kontinet poprvé pojmenován tak, jak ho známe do dnešní doby. Mapa objevená na mnichovské Univerzitě Ludvíka Maxmiliána.Půl tisíciletí stará mapa je v dějinách kartografie raritou.

Je datovaná do roku 1507, měří 38 centimetrů na 27,5 centimetru. Je rozdělena na 12 dílků a lze ji složit do podoby malého glóbu. K tomuto účelu byla také určena.

Jedinýdochovaný velký exemplář, který má rozměry 1,5 x 2,5 metru, prodalo Německo roku 2001 Knihovně amerického Kongresu za deset milionů dolarů. Prodej musel schválit sám kancléř Gerhard Schröder, protože šlo o vzácné historické dílo.

Map v malém vydání, které bylo nyní objeveno v Mnichově, by mohly dnes existovat ještě čtyři kusy. Jeden z nich prodal před lety aukční dům Christies za 800 tisíc eur. Místo uložení této mapy je od té doby neznámé.

Vzácný exemplář Waldseemüllerovy mapy s názvem America. Autory mapy z roku 1507 byli Martin Waldseemüller z Freiburgu a Matthias Ringmann z Alsaska. Mapa byla vytištěna v alsaském Sankt Didelu (dnes Saint-Dié-des-Vosges), který tehdy patřil k německé říši.

Jako ostatní kartografové diskutovali i zmínění pánové o tom, co je to vlastně za zemi na opačné straně Atlantiku. Náhodou měli na stole brožuru, v níž byl přetištěn dopis, zpráva jistého Ameriga Vespucciho o zemi za oceánem na západě. Byl adresován jeho pánovi, Lorenzovi di Medici z Florencie.

Nový, neznámý "kontinent" proto pojmenovali po křestním jméně Vespucciho - v polatinštěném tvaru.

Zemi dali název končící na "a". Vedla je snaha o harmonii, neboť i ostatní tehdy známé kontinenty končily na stejnou samohlásku: Asia, Europa a Afrika. Měl být nový kontinent pojemnován spíše po Kryštofu Kolumbovi? Možná, ale k tomu z nejrůznějších důvodů nedošlo.

Amerigo Vespucci roku 1497 v dnešním Hondurasu.

 

Autor: - pp -Foto: Profimedia , Univerzita Ludvíka Maxmiliána.

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ