V Německu přibývá běženců bez práce, 160 tisíc na podpoře

Zahraničí
16. 10. 2015 10:52
Migranti nemohou najít práci v Německu především kvůli špatné znalosti německého jazyka (ilustrační foto).
Migranti nemohou najít práci v Německu především kvůli špatné znalosti německého jazyka (ilustrační foto).

V Německu přibývá běženců, kteří získali azyl, ale nedaří se jim najít práci. Podporu v nezaměstnanosti jich pobírá 160 tisíc, o 20 procent víc než loni. Uprchlíci se špatně uplatňují na pracovním trhu především kvůli špatné znalosti němčiny a nízké kvalifikaci, uvedl deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na informace Spolkové agentury práce (BfA).

Problémy s nalezením práce mají především běženci z afrických a arabských zemí. Počet nezaměstnaných Syřanů se meziročně zvýšil o 126 procent na 33 700. Mezi Eritrejci v Německu vzrostl počet nezaměstnaných o 60 procent na 2300, počet nezaměstnaných Iráčanů se zvýšil o šestinu na 17 100. 

Uprchlíci se špatně uplatňují na pracovním trhu (ilustrační foto)."Integrace běženců na pracovním trhu není bez problémů, i kvůli jazykové bariéře," uvedla BfA. Mnoho uprchlíků podle agentury neumí vůbec německy, někteří dokonce ani neznají latinku. Kvůli tomu mají problém získat i málo placená zaměstnání, například v úklidových službách.

Běžencům komplikuje zaměstnání i jejich zdravotní stav. Velká část z nich trpí posttraumatickou stresovou poruchou kvůli zážitkům v zemi, odkud utekli, či strastem na cestě do Německa.

Německá vláda považuje zajištění práce pro běžence za důležitý předpoklad pro jejich začlenění do společnosti. Proto chce rozšířit dostupnost integračních kurzů, aby se jich mohli účastnit lidé s nadějí na získání azylu co nejdřív po příchodu do Německa.

Zaměstnávání uprchlíků však komplikuje i ochrana německého pracovního trhu. Žadatelé o azyl totiž v prvních třech měsících po podání žádosti nesmějí v Německu pracovat. V dalších 12 měsících se sice o práci mohou ucházet, ale zaměstnavatelé jim mohou nabídnout místo jedině v případě, že na ně nemají kandidáta z Německa nebo z jiné země Evropské unie.

Mnichovský ekonomický institut Ifo také soudí, že německá minimální mzda 8,50 eura (230 Kč) za hodinu je příliš vysoká, protože mnoho uprchlíků nemá takovou pracovní produktivitu. Proti snížení minimální mzdy pro běžence se ale staví odbory; mají obavy, že by pak uprchlíci mohli jako levná pracovní síla vytlačovat z pracovního trhu německé zaměstnance.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ