Vítězství v předčasných nizozemských volbách nakonec těsně připadlo liberální Lidové straně pro svobodu a demokracii s 31 mandáty. Druzí skončili sociální demokraté ze Strany práce s 30 mandáty. První odhady po uzavření volebních místností předpovídaly remízu mezi stranami. Pro liberály je to první volební vítězství po téměř sto letech.
Výsledky potvrdily, že největší zisk od posledních voleb v roce 2006 zaznamenala protiislámská Strana pro svobodu kontroverzního politika Geerta Wilderse. Celkem si polepšila o 15 poslaneckých křesel až na 24 mandátů. To je proti prvotním odhadům dokonce lepší výsledek.
PSALI JSME: Nizozemské volby skončily patem, premiér oznámil konec
Wildersovi se navíc podařilo zvítězit v některých významných regionech, především v Limburgu, kde získal více než 30 procent odevzdaných hlasů a kde na druhém místě skončila VVD s odstupem takřka 13 procentních bodů.
Největší propad zaznamenala Křesťanskodemokratická výzva odcházejícího premiéra Jana Petera Balkenendeho. Ten byl premiérem nepřetržitě posledních osm let a celkem sestavil čtyři koaliční vlády. Strana však tentokrát získala pouhých 21 křesel, což je o 20 méně než v roce 2006. Balkenende po drtivé porážce rezignoval na post lídra strany a vzdal se i možnosti zasednout v parlamentu.
Významně si naopak polepšily některé menší politické strany. Svůj historicky nejlepší výsledek zaznamenala Zelená levice, která má deset mandátů - o tři více než dosud. Sedm nových mandátů - a celkově rovněž deset - má liberální strana Demokraté 66. Je velmi pravděpodobné, že obě tyto strany, nebo minimálně jedna z nich, zasednou v nové vládě.
Kabinet bude téměř s jistotou sestavovat Mark Rutte. Již nyní je zřejmé, že koalice se bude muset skládat z nejméně čtyř stran napříč politickým spektrem.
Foto: ČTK/AP