Ve Varšavě byl blahořečen kněz Jerzy Popieluszko, který pro Poláky znamenal obrovskou duchovní oporu v době komunismu. V roce 1984 tohoto aktivního zastánce nezávislého odborového hnutí Solidarita zavraždili příslušníci tajné komunistické policie.
Na mši k blahořečení se za "kaplana Solidarity" do centra Varšavy přišly pomodlit desetitisíce lidí, podle policie jich okolo 11. hodiny SELČ na náměstí, kde se mše koná, bylo asi 120 tisíc. Je mezi nimi i Popieluszkova matka, která před několika dny oslavila sté narozeniny.
Bohoslužbu slouží zvláštní vyslanec papeže Benedikta XVI. arcibiskup Angelo Amato a pomáhá mu okolo stovky biskupů a stovky kněží. Po mši se procesí s relikviemi blahoslaveného vydá na několikahodinovou cestu do ještě nedostavěné svatyně na jihu Varšavy.
ČTĚTE TAKÉ: Jeptiška se uzdravila. Wojtyla bude blahořečen
Židovské obce kritizují blahořečení válečného papeže
Dekret k blahořečení Popieluszka podepsal Benedikt XVI. loni v prosinci. Beatifikace je v římskokatolické církvi stupněm před prohlášením za svatého. Pro blahořečení Popieluszka nebylo potřeba, aby učinil zázrak, jak by to jinak bylo nutné, protože jde o mučedníka.
Na pohřeb přišly statisíce lidí
Jerzy Popieluszko je pro Poláky symbolem bojem proti komunismu. Od konce února 1982, již po vyhlášení výjimečného stavu v Polsku, lidi povzbuzoval svými kázáními během "mší za vlast" v kostele svatého Stanislava Kostky ve varšavské čtvrti Žoliborz. K zástupům věřících mluvil o svobodě, solidaritě nebo o nutnosti žít v pravdě. Komunistické úřady si již v roce 1982 stěžovaly varšavské kurii, že jeho mše se "mění v politické manifestace, které ohrožují pořádek a bezpečnost v hlavním městě".
Popieluszko se nakonec stal terčem komunistické propagandy, mnohokrát ho vyslýchala policie. Popieluszka a jeho řidiče 19. října 1984 unesli poblíž Toruně příslušníci tajné bezpečnosti a po několikahodinovém mučení ho zavraždili. Koncem října bylo jeho tělo nalezeno po intenzivním pátrání v přehradním jezeře u města Wloclawek. Popieluszkův pohřeb v kostele svatého Stanislava Kostky se stal jednou z největších demonstrací proti komunistickému režimu, přišly na něj stovky tisíc lidí.
Foto: archiv Týdne