Polsko zvažuje po krachu nového lustračního zákona, jehož velkou část označil ústavní soud za protiústavní, otevření celého policejního archivu se seznamy agentů komunistické tajné služby. Politické strany se předhánějí, která z nich jako první předloží nový lustrační zákon. Rozsudek podle konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) znamená pro nějakou dobu konec lustrací v zemi.
Lustrační osvědčení mělo předložit do poloviny května okolo 700.000 lidí ze široce chápané veřejné správy. Soud rozhodl, že tak nemusí učinit novináři, profesoři a rektoři soukromých škol, vědci z privátních institucí, ředitelé sportovních organizací a společností, které obchodují na burze. "Vyhrál zdravý rozum," míní Wojciech Olejniczak ze Svazu demokratické levice (SLD), který sporný zákon u soudu napadl.
Úplné otevření archivu je podle většiny politiků jediným řešením současné situace. "Je nutné otevřít archiv a přežít polské peklo," řekl novinářům šéf vládní strany Sebeobrana Andrzej Lepper. Sebeobrana a Liga polských rodin již oznámily, že připravují návrh nového lustračního zákona, který se opírá o zpřístupnění dokumentů komunistické tajné služby. Pro by byl i prezident Lech Kaczyński, který zdůraznil, že záležitost lustrací ještě není uzavřena.
Opoziční Občanská platforma (PO) a SLD žádají setkání všech vedoucích představitelů politických stran. "Musíme skončit válku všech se všemi," řekl novinářům předseda PO Donald Tusk. "Shoda buduje, neshoda ruinuje, proto apeluji na prezidenta a premiéra, aby odložili zbraně a usedli ke společnému stolu," uvedl Olejniczak.
Právo a spravedlnost se podle šéfa parlamentního klubu PiS Marka Kuchcińského nyní obrátí na právníky, historiky a Institut národní paměti (IPN), jenž dokumenty a spisy o agentech shromažďuje, s dotazem, zda je možné vůbec pracovat na novém zákonu.
Spokojeni s verdiktem soudu jsou novináři, univerzitní profesoři a svaz zaměstnavatelů, kteří lustrace často označovali za "hon na čarodějnice". O tom, co bude dál, začnou politické strany jednat v následujícím týdnu.
České ministerstvo vnitra zpřístupnilo oficiální seznamy agentů někdejší československé Státní bezpečnosti (StB) v roce 2003. V roce 1992 byly zveřejněny neoficiální, takzvané Cibulkovy seznamy spolupracovníků StB.
Foto: archiv
V Polsku zveřejní komunistické agenty
Zahraničí
13. 5. 2007 13:39
bez popisku 9607
Autor: ČTK