Britská policie v rámci vyšetřování středeční tragické smrti jedenáctiletého hocha v Liverpoolu zatkla šestnáctiletého chlapce pro podezření z vraždy. Podle britských zákonů se v případech vyšetřování mladistvých nesmí zveřejňovat jejich jméno ani další bližší údaje.
Policie již dříve usoudila, že vrah zastřeleného asi bude pouze o něco málo starší než jeho oběť. Policie doufala, že případné informace o vrahovi by mohli mít především místní mladí, a zveřejnila proto zvláštní mobilní telefonní číslo, kam mohli anonymně posílat sms se svými postřehy.
Policie opakovaně vyzvala veřejnost o pomoc při pátrání, ale byla z první reakce obyvatel zklamaná. "Měli jsme několik zpráv po telefonu, ale ne dost. Jsem zklamaná... Vy víte, kdo spáchal tento zločin. Prosím, řekněte nám to," vzkázala na odpoledním briefingu zástupkyně šéfa vyšetřovacího týmu Patricia Gallanová obyvatelům z místa vraždy.
Rhys Jones byl zabit, když se vracel z fotbalového tréninku na parkovišti před hospodou nedaleko místa, kde bydlel s rodiči. Podle policie na něj patrně vystřelil teenager se zahalenou tváří, který kolem parkoviště projížděl na terénním kole. Rhyse jedna ze tří vypálených ran zasáhla do krku. Hoch podlehl zraněním při převozu do nemocnice.
U místa vraždy se v pátek kupily květiny, vzkazy a plyšové hračky, které sem přinesli především známí oběti a jeho rodiny. Fotografie zabitého chlapce a jeho matky byly na prvních stranách většiny místních deníků.
"Prosím, pomozte nám"
Rhysova matka Melanie Jonesová, která svého syna držela v náručí, když umíral, ve čtvrtek na tiskové konferenci vyzvala veřejnost, aby pomohla vraha najít. "Našemu synovi bylo jen jedenáct, bylo to ještě dítě. To se nemělo stát, tak to nemělo skončit. Prosím, pomozte nám. Já vím, že lidé mají strach, ale nemohou toho vraha nechat volně běhat," řekla plačící Jonesová. Její manžel Stephen dodal, že Rhys, fotbalový nadšenec, byl pro ně celým světem, který nyní ztratili.
Ve čtvrti, kde se čin stal, vylepili policisté letáky se zvláštním číslem mobilní linky, kam lidé mohou anonymně zasílat své postřehy. Vyšetřovatelé soudí, že informace o vrahovi by mohli mít především jeho vrstevníci. V souvislosti s vraždou policie již dříve zatkla dva chlapce ve věku 14 a 18 let, které ovšem později propustila na kauci.
Vraždu ve čtvrtek odsoudil premiér Gordon Brown. Ministryně vnitra Jacqui Smithová prohlásila, že v úsilí o vymýcení pouličních přestřelek mezi mladými "bude tak tvrdá, jak bude potřeba".
Británie v poslední době čelí násilí mezi mladistvými. K nejotřesnějším a nejvíce citovaným případům patří kauza Jona Venablese a Roberta Thompsona, kteří v roce 1993 vylákali z obchodního centra v Liverpoolu dvouletého chlapce Jamese Bulgera, odvedli ho k železničnímu náspu, mučili ho a pak ubili k smrti. Oba za tuto vraždu strávili v nápravném zařízení pro mladistvé osm let.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková