První vesmírný hotel by se měl podle plánů španělských architektů otevřít zákazníkům v roce 2012. Hostům ubytovaným v zařízení Galactic Suite, tedy Galaktické apartmá, by to kromě jiných zážitků poskytlo i jedinečnou možnost obletět naší planetu za 80 minut.
Předběžné propočty ovšem naznačují, že pobyt v tomto hotelu by nebyl pro každého - pouhé tři dny strávené v ubytovacím zařízení na oběžné dráze kolem Země mají zákazníka přijít na čtyři miliony dolarů. V přepočtu si tedy zájemce bude muset připravit částku kolem dnešních 80 milionů korun.
Během třídenního pobytu by se však klientovi naskytla možnost vidět každý den 15krát vycházet slunce, nebo se třeba vydat ve speciální kombinéze na vesmírný výlet kolem své ubytovací gondoly, ovšem pro jistotu ukotvený jistícími lany k hotelové základně.
V představách Xaviera Claramunta, který stojí v čele architektonické společnosti, jež na projektu pracuje, vypadá budoucí vesmírný hotel jako zvětšený model uskupení několika molekul. Ubytovací kapacita zařízení počítá s pouhými třemi pokoji - jejich počet, velikost i tvar vycházejí z jednoduché pravdy, že se musejí vejít do raketového nosiče, který je na oběžnou dráhu kolem Země v budoucnu vynese.
"Největším oříškem je navrhnout koupelny, které by umožňovaly provoz i při nulové přitažlivosti. Zajistit hostům, aby v hotelu mohli bez problémů vykonávat ty nejosobnější úkony, není vůbec snadné," připouští Claramunt.
Jedním z řešení, jak se vypořádat například se sprchováním v beztížném stavu, je možnost naplnit koupelnu bublinami vody. V této lázni poletující ve vzduchu by si prostě host v podstatě zaplaval.
A kdyby se zákazníkům nechtělo jen sedět u oken svého pokoje a sledovat okolní vesmír, mohli by se zapojit do několika vědeckých pokusů spojených s odhalováním tajemství kosmického cestování.
Na projektu galaktického hotelu začal Claramunt, původně letecký inženýr, pracovat pro zábavu. Pak se připojili další zájemci, které vše kolem vesmíru přitahuje. Výsledkem bylo rozhodnutí změnit sci-fi myšlenku v realitu - k postavení prvního vesmírného hotelu jsou ale potřeba nemalé peníze, celkem asi tři miliardy dolarů.
Americká společnost, která se zabývá úmyslem kolonizovat Mars, považuje Galaxy Suite za první krok tímto směrem. Nyní už Claramunt a společníci jednají s investory z Japonska, USA a Spojených arabských emirátů.
"Podle našich odhadů je na světě asi 40.000 lidí, kteří by si mohli pobyt v hotelu dovolit. Ovšem zatím si nejsme úplně jistí, zda by své peníze chtěli utratit právě za výlet do vesmíru," připouští Claramunt.
Lidé pracující v rodící se vesmírné turistice mají za to, že si nelze myslet, že by cena za výlet do vesmíru mohla v nejbližších letech rychle klesnout.
Cena za pobyt v Galaktickém apartmá nezahrnuje pouze platbu za tři noci ve vesmíru, ale pokrývá předcházející osmitýdenní intenzívní výcvik pro každého klienta a účast na "kosmickém táboře" ve stylu Jamese Bonda na neupřesněném ostrově v tropech.
"Lidé mají z cesty do vesmíru strach. Proto po celý pobyt našich klientů bude loď, která je na oběžnou dráhu dopravila, kotvit u hotelu. Budou tak vědět, že se opět mohou vrátit domů," říká Claramunt.
Přitom si uvědomuje, že v době obav z globálního oteplování může každý start rakety se šesti cestujícími směřujícími k hotelu přispět spalinami k dalšímu znečištění pozemského ovzduší. "Na druhou stranu si slibuji, že zážitek, který v každém našem klientovi vyvolá pohled z vesmíru na Zemi, ho po návratu domů podnítí k ochraně hodnot naší planety," řekl Claramunt.
Na snímku model Galactic Suite.
Foto: AP