Více než měsíc po předčasných parlamentních volbách se v Srbsku zvětšily šance na vznik proevropské vlády. Zástupci socialistické strany, která má při rozhodování o sestavení budoucí koalice klíčovou roli, totiž v sobotu večer oznámili, že po několika týdnech ukončili jednání s nacionalisty. Zároveň začali socialisté o vládním angažmá vyjednávat s koalicí Pro evropské Srbsko, kterou vede prezident Boris Tadić.
Předseda Srbské socialistické strany (SPS) Ivica Dačić agentuře Tanjug řekl, že socialisté se nedokázali se Srbskou radikální stranou (SRS) a konzervativní Demokratickou stranou Srbska (DSS) dosavadního premiéra Vojislava Koštunici shodnout na "klíčových tématech". Překážkou dohody byl hlavně spor o to, zda má Srbsko usilovat o vstup do Evropské unie.
SPS, kterou založil někdejší autoritářský prezident Slobodan Milošević, se překvapivě stala velkým obhájcem unie a prosazovala další spolupráci Bělehradu s Bruselem.
Pro nacionalisty naopak byla politika vstřícná k EU nepřijatelná, protože Brusel trvale kritizují za postoj k otázce samostatného Kosova. Kosovo vyhlásilo nezávislost v únoru, Srbsko ale na rozdíl od velké části EU nový stát neuznává.
Předčasné parlamentní volby, které se v Srbsku konaly 11. května, dopadly v podstatě nerozhodně. Poměrně jasně sice zvítězila koalice Pro evropské Srbsko, v níž má hlavní slovo prezidentova Demokratická strana (DS), o něco více mandátů ale získal nacionalistický tábor tvořený ultranacionalisty Tomislava Nikoliče a konzervativní DSS dosavadního premiéra Koštunici.
Jazýčkem na vahách se tak nakonec stali právě socialisté, kteří ve volbách skončili až čtvrtí.
Socialisté v sobotu krátce po oznámení o ukončení jednání s nacionalisty navázali kontakt s proevropskou Tadičovou koalicí. Tadić, vůdce proevropského tábora, už dříve naznačoval, že by byl ochoten SPS za ochotu spolupracovat velkoryse odměnit. Součástí nabídky je údajně i křeslo premiéra v budoucí vládě.
Foto: Reuters a AP