Ve východoturecké Malatyi dnes začal proces s pěti mladými Turky, jimž hrozí doživotí za vraždu tří křesťanů. Údajně se jí dopustili letos v dubnu. Obžalovaní prý řekli, že křesťanští misionáři jsou špioni ve službách židovského a amerického spiknutí.
Tři muži, německý misionář Tilmann Geske a dva Turci Necati Aydin a Ugur Yüksel, kteří patřili k malé evangelické komunitě v Malatyi, byli 18. dubna v budově svého křesťanského vydavatelství spoutáni a uškrceni.
Podle prokurátora vytvořilo pět údajných pachatelů zločinu ve věku od 19 do 20 let ozbrojenou teroristickou organizaci s cílem prosazovat své ideologické názory. Pro každého z nich žádá prokurátor doživotí. Pro dva jejich komplice, kteří jsou rovněž souzeni, požaduje nejméně rok vězení.
Kolem soudní budovy, kde se proces koná, bylo rozmístěno množství příslušníků bezpečnostních sil. U soudu jsou přítomni četní američtí a evropští - zejména němečtí - diplomaté.
Proti „židoamerickému" spiknutí
Obžalovaní údajně prohlásili, že jsou přesvědčeni o tom, že křesťanské misionářské aktivity v Turecku jsou součástí rozsáhlého spiknutí podporovaného Izraelem a Spojenými státy, jehož cílem je oslabit islám a turecký národ. Za vůdce skupiny a iniciátora zločinu obžaloba označila devatenáctiletého Emreho Günaydina.
Útočníci byli zadrženi na místě činu, avšak Günaydin, který se těžce zranil, když při útěku skočil z balkonu, byl uvězněn až o měsíc později.
Proces bedlivě sleduje Berlín, který označil trojnásobnou vraždu, jež následovala po loňské vraždě katolického kněze a lednové vraždě arménského novináře v Turecku, za příznak nepřijatelné nesnášenlivosti.
Vraždu křesťanů odsoudilo celé mezinárodní společenství, které vyjádřilo znepokojení ohledně ochrany náboženských menšin v této převážně muslimské zemi, jež chce vstoupit do Evropské unie. Křesťané v Turecku tvoří jen jedno procento věřících.
Křesťanští lídři se obávají, že nacionalisté podněcují nenávist vůči osobám netureckého původu a nemuslimského vyznání proto, aby využili ve svůj prospěch rostoucí nejistotu panující kolem postavení Turecka ve světě.
Foto: archiv