V Turecku zadrželi deset cizinců. Snažili se údajně ovlivnit volby

Zahraničí
25. 6. 2018 13:51
V Turecku proběhly prezidentské volby.
V Turecku proběhly prezidentské volby.

V Turecku bylo při nedělních volbách zadrženo deset cizinců. Podle německého ministerstva zahraničí mezi nimi byli čtyři Němci. Mluvčí úřadu v pondělí oznámila, že jeden z nich byl později propuštěn.

Podle turecké agentury Anadolu začalo v neděli právní řízení proti deseti cizincům, mezi nimiž jsou tři Francouzi a stejný počet Němců a dále pak čtyři Italové.

"Mohu potvrdit zatčení tří německých občanů a nemohou potvrdit, že to byli pozorovatelé (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) OBSE," sdělila mluvčí německé diplomacie Maria Adebahrová. Propuštěný Němec byl podle ní podnikatel a Turecko mu nezakázalo odjet.

Podle Anadolu nikdo ze zadržených cizinců nebyl akreditován u OBSE jako pozorovatel. Přesto se ale tito lidé vydávali za pozorovatele a pokusili se zasáhnout do voleb ve čtyřech provinciích, tvrdí agentura.

Řízení proti třem Francouzům začalo ve východní provincii Agri, proti Němcům v Şirnaku na jihu Turecka, proti třem Italům v Diyarbakiru a proti jednomu Italovi v Batmanu.

Před volbami Turecko nepustilo na své území dva poslance z Německa a Švédska, kteří měli být mezi pozorovateli. OBSE to hodnotila jako porušení pravidel. Ta zakazují státu, který misi na své území pozve, rozhodovat o složení pozorovatelského týmu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Emrah Gurel

Další čtení

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Zahraničí
19. 1. 2026
ilustrační foto

Počet obětí srážky rychlovlaků ve Španělsku stoupl na 39 mrtvých

Zahraničí
19. 1. 2026

Costa kvůli dění kolem Grónska a hrozbám od Trumpa svolává mimořádný summit

Zahraničí
18. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ