V žádosti o vydání exministrů byla chyba. Soud se jí nezabýval

Zahraničí
16. 5. 2018 14:45
Katalánský expremiér Carles Puigdemont.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont.

Belgie nevydá tři katalánské exministry, kteří jsou v Belgii od loňského října a jejichž vydání žádá Španělsko kvůli jejich snahám prosadit nezávislost Katalánska. Důvodem je formální chyba, kterou v žádosti o vydání udělal podle belgické prokuratury španělský soudce. Belgický soud se nezabýval podstatou žádosti, tedy obviněním exministrů. 

Exministři Toni Comín, Lluís Puig a Meritxell Serretová se dnes ráno dostavili k odloženému soudnímu slyšení v doprovodu svých advokátů. Podpořit je před budovu soudu přišli mimo jiné dva katalánští separatističtí europoslanci Jordi Solé a Josep Maria Terricabras.

Španělsko požádalo o vydání Comína kvůli obvinění ze vzpoury a zneužití veřejných fondů v souvislosti s loňským referendem o nezávislosti Katalánska, Puig a Serretová jsou obviněni ze zneužití veřejných fondů. Trestných činů se měli dopustit jako členové katalánské vlády, kterou loni koncem října Madrid sesadil kvůli snahám o nezávislost regionu.

Comín, Puig a Serretová utekli do Belgie loni spolu s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, který nyní čeká na vydání v Německu, a exministryní Clarou Ponsatíovou, která čeká na rozhodnutí soudu ve Skotsku, kde pracuje na univerzitě.

Puigdemont verdikt bruselského soudu přivítal. "Dobrá zpráva z Belgie! Gratuluji, kamarádi," napsal na Twitteru. Třem katalánským exministrům poblahopřál i nový premiér Katalánska Quim Torra, který na Twitteru napsal, že doufá ve vítězství spravedlnosti i v Německu a ve Skotsku.

Podle španělského serveru eldiario.es udělal španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena chybu, když k březnové žádosti nevydal také národní zatykače na tři exministry. Pouze potvrdil národní zatykače vydané v listopadu jinou soudkyní, od níž v prosinci kauzu převzal. Takový postup ale podle belgické prokuratury není správný.

Eurozatykač na uprchlé katalánské exministry vydala už loni v listopadu španělská soudkyně Carmen Lamelaová. Kauzu ale posléze převzal Llarena, který eurozatykače v prosinci zrušil a znovu je vydal letos v březnu, když vyšetřování kauzy dokončil.

Španělsko nyní může teoreticky podat další žádost o vydání, podle deníku El Mundo je ale po dnešním rozhodnutí belgického soudu důvěryhodnost španělské justice pošramocená a Madrid si nemůže dovolit další porážku.

V některých španělských médiích se objevily spekulace, že by dnešní verdikt mohl ovlivnit i žádosti o vydání Puigdemonta a Ponsatíové. Na ně vydal eurozatykač Llarena ve stejný den jako na tři exministry. "Technicky je to stejná situace, v níž se nachází Puigdemont v Německu a Ponsatíová ve Skotsku," řekl advokát Jaume Alonso-Cuevillas deníku El País. Nechtěl ale předjímat další vývoj, "každý stát má svůj vlastní soudní řád," řekl.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA/Britta Pedersen

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ