Už za čtyři měsíce se budou v Belgii konat federální volby. Mezi jednotlivými politickými tábory tak stále častěji dochází k zajímavým slovním přestřelkám. O jednu takovou se svým výrokem postaral vicepremiér a ministr zahraničí Didier Reynders. Valonskou část federace přirovnal k Severní Koreji.
Reyndersovi, který patří ke stálicím belgické politiky (vicepremiérem je v různých vládách už od roku 2004), vadilo vystoupení premiéra Elia Di Rupa v talkshow 69 minutes Sans Chichis vysílaném na druhém kanálu valonské veřejnoprávní televize RTBF.
"Ve Valonsku je to jako v Severní Koreji - jedna strana, jeden člověk," přirovnal svého rivala Di Rupa ze Socialistické strany (PS) ke Kim Čong-unovi.
Reynders, sám valonský politik, se do premiéra pustil ve vlámském Radiu 1. "Nemám nic proti přítomnosti politiků v televizních pořadech, ve Flandrech se jich sám účastním. Jenže ve Flandrech zvou všechny strany. U nás jen jednu a tak to nejde. Ve vysílání RTBF jsem jiné strany nikdy neviděl," zpochybnil Reynders objektivitu veřejnoprávního média. Televize podle něj poskytla premiérovi zdarma prostor pro propagaci své strany.
PS je ve Valonsku tradičně nejsilnější stranou a má rozhodující vliv v celé řadě institucí. Ve federální vládě je nepřetržitě 25 let. Na paty jí na jihu země šlape liberální Reformní hnutí (MR), jehož je Reynders členem (v letech 2004 až 2011 byl předsedou).
Ředitel RTBF Jean-Paul Philippot odmítá jakékoli pochybení, uznal jen, že Di Rupa mohli pozvat už dříve, aby se předešlo spekulacím. Televizní a rozhlasová rada CSA nicméně v celé věci nevidí problém, předvolební období v médiích začne až koncem února.
Místopředseda valonské vlády Jean-Claude Marcourt (PS) pak Reyndersovo vyjádření přisuzuje jeho frustraci z toho, že není premiérem. Zároveň ho obvinil z toho, že se pouští do nebezpečných her.
Podle Marka Litse, profesora komunikačních studií z Katolické univerzity v Lovani, jde z Reyndersovy strany o vědomě použitý výrok. "Chce tím říct, že čelí těžké váze jménem PS a nemá strach s ní bojovat," řekl listu Le Soir.
Federální volby se budou v Belgii konat zároveň s těmi evropskými 25. května. Podle předvolebních průzkumů MR za PS o několik procent zaostává. Favoritem voleb je separatistická Nová vlámská aliance, která vyhrála i minulé volby, ale zůstala v opozici. Na třetím místě mezi PS a MR je podle průzkumů vlámská konzervativní CD&V.
A jak je na tom vlastně Belgie se svobodou médií? Podle žebříčku sestaveného Reportéry bez hranic je na 21. místě. Severní Korea pak zaujímá příčku 178., předposlední. Hůř je na tom podle organizace už jen východoafrická Eritrea.