Varuje před islamizací Evropy. A stanul před soudem

Zahraničí
4. 10. 2010 12:00
Geert Wilders.
Geert Wilders.

"Zítra je strašný den... politický proces... boj o svobodu slova..." Takto se včera nizozemský poslanec a kritik islámu Geert Wilders vyjádřil na Twitteru k soudu, který s ním dnes začal v Amsterodamu. Krátce po svém zahájení bylo ale soudní řízení přerušeno. 

Šéf Strany pro svobodu a demokracii (PVV) čelí ve své vlasti Nizozemí obviněním z údajného podněcování rasové nenávisti, diskriminace muslimů a urážkám na jejich adresu. Wildersovi hrozí pokuta 7600 eur (asi 190 tisíc korun) nebo až roční vězení. I z cely by však mohl vykonávat svou politickou funkci.

Na začátku procesu přednesl prominentní kritik islámu a islamizace Evropy jen krátké prohlášení. "Domnívám se, že už bylo řečeno vše, co má být řečeno," uvedl. Současně krátce vysvětlil, proč během soudního líčení využije své právo mlčet. Že bylo řečeno vše, ale ještě neznamená, že jsem řekl vše, to, co se mi vytýká, dodal předseda strany PVV, která se podle dosavadních koaličních jednání stane parlamentní oporou nové nizozemské menšinové vlády liberálů (VVD) a křesťanských demokratů (CDA).

Krátce po 13. hodině bylo soudní řízení přerušeno poté, co Wildersův obhájce Bram Moszkowicz obvinil tři přítomné soudce z podjatosti. Jeho námitkou se bude nyní zabývat zvláštní soudní komora, její rozhodnutí má být oznámeno zítra.

Začátkem letošního léta se wildersovci stali ve volbách třetí nejsilnější stranou a většina Nizozemců nový vládní model 2 + 1 podporuje.

Wilders se svým německým ideovým spřízněncem Stadtkewitzem v Berlíně. Zahájení procesu, který vysílal v přímém přenosu nizozemská televize, provázela rozsáhlá bezpečnostní opatření. Kolem soudní budovy stály desítky policistů. Proti Geertu Wildersovi demonstrovala skupinka asi deseti lidí.

Wilders stanul před soudem především kvůli tomu, že označil islám za fašistický a přirovnal korán k Hitlerově knize Mein Kampf (Můj boj). Politik už déle poukazuje na nebezpečí vyplývající z plíživé islamizace Evropy. Seznam výroků, které Wildersovi kritici a protivníci považují za urážlivé, čítá přes sto položek.

Část z nich sesbírali z rozhovorů, jež Wilders v minulosti poskytl listům De Volkskrant a De Pers. Wilders se hájí poukazy na svobodu projevu a tvrdí, že jeho výroky nevybočily ze zákonného rámce.

Wilders chtěl, aby u soudu v jeho prospěch svědčilo 18 osob včetně různých expertů. Soud však připustil pouze tři. "Nemůžu z toho vyvodit nic jiného, než že mi soud nechce dopřát spravedlivý proces," prohlásil už letos začátkem února.

Ministerstvo vnitra, respektive policie, zprvu, tedy loni, nechtělo kritika islámu vyšetřovat, protože trestní oznámení kvůli rasismu, diskriminaci... vůči němu vznášená nepovažovalo za opodstatněná.

Na Amsterodamský soudní dvůr se poté obrátilo několik desítek stěžovatelů, hlavně aktivistů radikálních antirasistických skupin a činitelů z různých mešit, kteří nakonec dosáhli, že kauza Wilders se ocitla před soudem. 

Soud si zatím vyhradil na Wilderse pět jednacích dní. Rozsudek se očekává začátkem listopadu.

 
 

 

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ