Maike Kohlová Richterová nemá nárok na milionové odškodnění přiřčené loni soudně, avšak nepravomocně, bývalému německému kancléři Helmutu Kohlovi. Rozhodl tak vrchní soud v Kolíně nad Rýnem.
Rekordní odškodné milion eur (téměř 26 milionů korun) přiznal Kohlovi loni v dubnu soud za újmu, kterou mu způsobilo zveřejnění jeho neautorizovaného životopisu. O dva měsíce později ale exkancléř zemřel, přičemž rozsudek v té době nebyl pravomocný.
Nárok na peněžní odškodnění nebyl dědičný, uvedla v odůvodnění svého dnešního zamítavého verdiktu soudkyně Margarete Reskeová. Podle ní se jednalo o odškodnění pouze poškozeného, které bylo možné, jen dokud dotyčný žil.
Kohlova vdova a zároveň jediná dědička, 54letá Maike Kohlová Richterová, se může proti tomuto rozhodnutí odvolat.
Jádrem Kohlova sporu byla kniha s názvem Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle (Odkaz: Kohlovy protokoly) z roku 2014, v níž autoři Heribert Schwan a Tilman Jens použili neautorizované citáty bývalého předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dlouholetého kancléře, který vládl v letech 1982-1998.
Části rozhovorů, které vedl Schwan s Kohlem v letech 2001 a 2002 a které měly sloužit jako podklad politikova autorizovaného životopisu, podle dřívějšího rozhodnutí soudů autoři ve své knize použili nezákonně.
Před vydáním čtvrtého a posledního dílu memoárů se totiž Kohl a Schwan pohádali a někdejší kancléř spolupráci s publicistou ukončil. Schwan si ovšem pásky, na které rozhovory zaznamenal, uschoval a místo posledního dílu memoárů na jejich základě napsal spolu s Jensem právě knihu Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle. Kohl později pásky na Schwanovi vysoudil.