Ve Francii vystoupily statisíce lidí proti reformě zákoníku práce

Zahraničí
31. 3. 2016 21:30
Ulice ve Francii po protestech studentů a pracujících.
Ulice ve Francii po protestech studentů a pracujících.

Statisíce francouzských zaměstnanců a studentů demonstrovaly a stávkovaly na protest proti plánované reformě zákoníku práce. Protesty narušily železniční, silniční i leteckou dopravu. V ulicích měst po celé Francii se sešlo podle odborů celkem asi 1,2 milionu lidí, podle úřadů kolem 390 tisíc. Některé demonstrace provázelo násilí a zatýkání. Informovala o tom francouzská média.

Podle provozovatele železniční dopravy SNFC nejela zhruba polovina regionálních vlaků a zrušeny byly i některé mezinárodní spoje TGV. Stávka omezila městskou hromadnou dopravu, což vedlo hlavně v oblasti Paříže k ohromným zácpám na silnicích. Podle listu Le Monde se dopoledne na francouzských silnicích vytvořily kolony v celkové délce 600 kilometrů.

Uzavřena zůstala na protest proti zákonu, který předložila ministryně práce Myriam El Khomriová, také Eiffelova věž v Paříži.

Stávka leteckých dispečerů a dalších zaměstnanců v letecké dopravě narušila některé plánované lety. To se dotklo rovněž spojů do Česka. Mluvčí pražského letiště Marika Janouškovářekla, že kvůli stávce ve Francii nebyl zrušen žádný letecký spoj s Prahou. Dva přílety byly ale zpožděny, jeden z nich až o hodinu a půl.

K protestům se připojili také někteří zaměstnanci veřejnoprávních médií, nemocnic, pošt a státních škol a jeslí. Vstup do asi 200 škol zablokovali sami studenti.

V Paříži, Nantes, Rennes, Rouenu, Toulouse a Lyonu policie zatkla na sto osob. Především v těchto městech se mladí lidé střetli s policisty. Podle agentury AFP na policisty házeli často maskovaní násilníci kameny a lahve, policisté odpověděli slzným plynem. Zranění podle úřadů utrpělo 13 policistů.

Dnešní stávka navázala na protestní akce z 9. března, do kterých se zapojilo asi 200 tisícaž 400 tisíc studentů a zaměstnanců ve více než 200 francouzských městech. Odbory požadují odvolání reformy a oznámily, že na začátek dubna plánují další stávky a demonstrace.

Podle průzkumů je proti navrhované reformě zákoníku práce většina Francouzů. Kritici odsuzují hlavně tři prosazované body, a to zavedení maximální výše odstupného v případě propouštění, zmírnění podmínek propouštění zaměstnanců z ekonomických důvodů a menší závaznost dodržovat pětatřicetihodinový pracovní týden, který socialisté prosadili v roce 2000. Ve "výjimečných případech" by podle návrhu reformy mohli zaměstnanci pracovat až 60 hodin týdně.

Cílem vlády je zpružnit pracovní trh a snížit vysokou nezaměstnanost. Na konci února bylo ve Francii bez práce zhruba 3,6 milionu lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ