Ve sporech o sociální benefity Brusel dovysvětluje pravidla

Zahraničí
13. 1. 2014 19:40
Co je doma, to se počítá.
Co je doma, to se počítá.

Kritéria, jako jsou důvody pobytu v konkrétní zemi či rodinné poměry, mají členské země EU posuzovat při určování takzvaného obvyklého bydliště občana z jiné unijní země. Zpřesněné pokyny, jak jej určit, dnes vydala Evropská komise. Stanovení obvyklého bydliště je nezbytné k určení členského státu EU, který odpovídá za případné poskytování sociálních dávek občanům unie stěhujícím se do jiných zemí.

Komise dnes pravidla nijak nezměnila, pouze nabídla jejich vysvětlení v souvislosti se sílící debatou o možném zneužívání sociálních dávek unijních zemí občany z jiných států EU.

Především v Británii v posledních měsících sílí diskuse o potřebě změnit jeden ze základních pilířů unie, kterým je volný pohyb osob.

Volný pohyb osob po EU má své plusy i zápory.Obavy britských médií a tamních euroskeptických politiků z přílivu Rumunů a Bulharů poté, co 1. ledna pro ně skončila omezení na britském pracovním trhu, se ale dosud nenaplnila.

Britskou skepsi Brusel nesdílí. Také eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor dnes zopakoval, že občané z dalších zemí unie jsou pro ty země EU, kam se přestěhovali za prací, podle statistik hospodářským přínosem. Při panujících velkých rozdílech v míře nezaměstnanosti chce komise vyšší mobilitu pracovních sil naopak dál podporovat.

Podle unijního práva je možné mít v EU jen jedno obvyklé bydliště, a povinnost vyplácet dávky sociálního zabezpečení založené na bydlišti má tedy jen jeden členský stát.

Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné mají nárok na sociální zabezpečení v zemi, kde pracují, a osoby nevykonávající výdělečnou činnost, tedy třeba důchodci či studenti v zemi, kde mají toto obvyklé bydliště.

Romové se hlásí o své EUropanství - a právo na dociální ávky mámo svou dosavadní domovinu.Při jeho určování mají úřady podle EU přihlížet ke kritériím, jako je rodinná situace, doba pobytu v dotčené zemi, situace v zaměstnání, další zdroje příjmů, fakt, nakolik lze bydlení dotyčné osoby označit za trvalé, místo placení daní, či důvody přestěhování.

Mezi příklady je uvedena situace britského důchodce v Portugalsku, pro nějž se podle evropských pravidel tento jihoevropský stát stává obvyklým bydlištěm ve chvíli, kdy se tam přestěhuje a tráví v zemi většinu času. Je tomu tak i přesto, že stále vlastní dům v Británii a udržuje s touto zemí kulturní a ekonomické vazby.

Autor: ČTK Foto: archiv Evropské komise , ČTK/AP

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ