Při víkendových obecních volbách ve Štýrském Hradci (Graz) zaznamenali rakouští komunisti (KPÖ) největší přírůstek hlasů ze všech zúčastněných stran. Se ziskem 21,1 procenta hlasů skončili na druhém místě. Jejich špičková kandidátka Elke Kahrová (51) však do křesla starosty nejspíše neusedne.
Volby vyhrála ziskem 33,5 procenta Rakouská lidová strana (ÖVP), ale protože oproti dosavadnímu zastoupení v obecní radě přišla o pět procent, hovoří domácí komentátoři o prohře.
Pro starostu Siegfrieda Nagla (ÖVP) bude složité najít si koaličního partnera, protože Zelení Rakouska, s nimiž lidovci vládli do letošního května, už pro tuto úlohu nepřicházejí v úvahu. Vztah mezi oběma partajemi se těžce narušil poté, co s nimi Nagl jednostranně přerušil spolupráci.
Historicky nejhorší volební výsledek zaznamenala ve Štýrském Hradci Sociálně demokratická strana Rakouska (SPÖ), kterou podpořilo jen 13,9 procenta hlasujících. V roce 2008 to bylo 15,3 procenta. Do obecní rady se dostala i Pirátská strana Rakouska, která získala díky 2,7 procenta hlasů jedno radniční křeslo.
I když je Štýrsko (Steiermark) hlavní baštou Komunistické strany Rakouska (KPÖ ), znamená výsledek voleb v metropoli této spolkové země malou senzaci.
Pro tamní voliče však rudí nejsou žádnou neznámou. Komunisti si získávají důvěru hlavně usilovnou a věrohodnou prací v sociální oblasti, v první řadě v otázce bydlení.
Důvěryhodnou image pomáhal štýrské KPÖ nejvíce vytvářet její dlouholetý činovník a předchozí předseda, všeobecně oblíbený Ernest Kaltenegger. Jeho doménou byl boj za cenově dostupné bydlení a za ochranu nájemníků. Od roku 1998 daroval polovinu svých příjmů jako politika na sociální účely.
Inicioval například zřízení podnájemnického fondu, jenž KPÖ umožňuje rychlou a nebyrokratickou pomoc těm, kdo se v otázce bydlení ocitli v nouzi.
V Kalteneggerových šlépějích kráčí jeho nástupkyně v čele zemské organizace Elke Kahrová. Zelení ve Štýrském Hradci by ji podpořili jako starostku, ale tou se nejspíše nestane. Starostenské křeslo si podle všeho udrží Siegfried Nagl (ÖVP), který tuto funkci vykonává už osm let.
Hledat koaličního partnera nebude pro Nagla snadné. Za dosti pravděpodobný je považován tandem lidovců s komunisty.
Postavení komunistů ve Štýrsku je v dnešním Rakousku unikum, třebaže politici se srpem a kladivem bodují občas na komunální úrovni po celé republice, ale jako štýrští nejsou úspěšní nikde.
KPÖ byla založena roku 1918 a patří tudíž k nejstarším komunistickým stranám na světě. Vyjma vlády nacistů byla KPÖ zastoupena do roku 1959 v rakouském parlamentu, Národní radě. V parlamentech různých spolkových zemí seděli její poslanci až do roku 1970.
Návrat do rakouského zemského parlamentu se komunistům zdařil teprve roku 2005 ve Štýrsku. Kvůli letitým vnitřním neshodám na republikové úrovni praktikuje štýrská KPÖ od roku 2006 autonomní politiku. Považuje se však stále za součást národní Komunistické strany Rakouska.