Vědci prý „upravovali" data o oteplování
25.11.2009 14:45
Na internetu se objevily části e-mailové komunikace, které mají dokazovat, že vědci upravovali data, aby podpořili teorii globálního oteplování Země. Ti to odmítají a tvrdí, že se někdo snaží zmařit ekologický summit v Kodani.
Neznámí hackeři rozpoutali o víkendu skandál, když na internetu zveřejnili korespondenci klimatologů naznačující manipulaci s daty na podporu teorie globálního oteplování. Oba dotčení vědci, renomovaní klimatologové Phil Jones a Kevin Trenberth, vystoupili s tím, že jde o pokus zmařit prosincový ekologický summit v Kodani. Ten však podle všeho stejně nedospěje k žádným konkrétním výsledkům.
Velká část z asi tisícovky e-mailů a tři tisíce dokumentů světových klimatologů z posledního desetiletí, které napovídají, že vědci zveličovali data svědčící o globálním oteplování, byla minulý týden ukradena z korespondence Klimatické výzkumné jednotky Východoanglické univerzity. Toto klimatologické středisko, dosud jedno z nejprestižnějších na světě, pracuje pod vedením Phila Jonese a je mimo jiné zodpovědné za většinu rekonstrukcí historických teplot na naší planetě.
Jones v jednom z e-mailů popisuje, jak pomocí jistého triku upravoval grafy teplot z posledního tisíciletí tak, aby "se zakryl pokles" globálních teplot v poslední době. Jones již přiznal, že e-mail je autentický, ale manipulaci s důkazy odmítá a tvrdí, že jeho slova byla vytržena ze souvislostí. Anglický výraz "trick" zde podle něj neznamená nic podvodného, ale jde o hovorový výraz pro šikovný postup.
ČTĚTE TAKÉ: Maledivská vláda jednala pod vodou. Kvůli klimatu
Tající ledy ohrožují nepálské farmy i cestu na Everest
V dalším z dopisů Jones mimo jiné uvádí, že dokumenty zpochybňující souvislost mezi oteplováním a lidskou činností nebude předkládat Mezivládnímu panelu pro klimatické změny (IPCC). Tento orgán, jehož závěry se řídí ekologická politika řady států, v roce 2007 konstatoval, že oteplování planety je nepochybné a že významný podíl na tom mají právě lidské aktivity.
Spolu s profesorem meteorologie Pensylvánské státní univerzity Michaelem Mannem také Jones popisuje organizaci bojkotu jednoho z akademických časopisů, dokud nebude vyhozen "problematický redaktor".
Jones již vyjádřil politování nad "znepokojením či zmatením" způsobeným e-maily, které podle něj obsahovaly "slova špatně volená v okamžicích, kdy byl rozhořčen". Na svou funkci však rezignovat nehodlá, přestože ho k tomu vyzývají někteří ekologičtí aktivisté a přestože prý v posledních dnech obdržel osobní výhrůžky. Za svými teoriemi si i nadále stojí.
"Fakt, že se svět otepluje, dokládá řada různých zdrojů: nejen teplotní měření, ale také zvyšování hladiny moří nebo ústup ledovců... Naše teplotní data odpovídají dalším, zcela nezávislým studiím vědců pracujících mimo jiné pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a americké Národní středisko klimatických dat (National Climate Data Centre). I kdyby se nebraly v úvahu naše závěry, ty jejich dospívají ke stejným výsledkům. Fakta mluví sama za sebe, není třeba s nimi manipulovat," tvrdí Jones.
Jones adresoval své e-maily mimo jiné americkému klimatologovi Kevinu Trenberthovi, vedoucímu pracovníkovi amerického Národního centra atmosférického výzkumu, který s Jonesem spolupracoval na studiích IPCC.
Trenberth souhlasí, že zveřejnění korespondence bylo načasováno na dobu kodaňské konference, na níž budou příští měsíc jednat zástupci 192 států o dohodě, která by nahradila Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů.
Jeden z největších odpůrců teorie globálního oteplování v americkém Kongresu, oklahomský senátor James Inhofe, nicméně v úterý podle agentury AP oznámil, že zahájil vyšetřování údajné manipulace výzkumu klimatických změn. Chce mimo jiné zjistit, zda jsou závěry IPCC zkreslené.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.