Vědci varují Evropu před dětskou obrnou ze Sýrie

Zahraničí
8. 11. 2013 13:01
Očkovací látka proti dětské obrně na lžičce.
Očkovací látka proti dětské obrně na lžičce.

Šíření poliomyelitidy neboli dětské obrny na Blízkém východě dělá expertům starosti. Němečtí lékaři varují před zvýšeným nebezpečím tohoto onemocnění v Evropě. Nebezpečné viry mohou zavléct na starý kontinent nejen syrští uprchlíci, ale i turisté, kteří se vracejí z dovolené v Izraeli.

Cíl, jímž bylo úplné vymýcení polioviru, byl už už na dosah. Zprávy z posledních dní tuto naději ale opět oslabují. Roky poté, co lékaři zaznamenali v Evropě (zatím) poslední případ dětské obrny, by se choroba mohla vrátit zpět - přes Sýrii.

Syrští váleční běženci po příletu do Německa.Zvýšené riziko infekce existuje i pro ty, kteří jedou do Svaté země, uvádějí epidemiolog Martin Eichner z Univerzity Tübingen a Stefan Brockman ze zdravotního úřadu v Reutlingenu v renomovaném lékařském magazínu The Lancet. Před nebezpečím varoval minulý týden rovněž Ústav Roberta Kocha (RKI). Do Evropy podle nich mohou zavléct dětskou obrnu uprchlíci ze Sýrie.

"Tomu lze předejít. Důležité je, aby se u přijíždějících z postižených zemí zkontroloval stav jejich očkování, případně je naočkovat," prohlásil prezident RKI Reinhard Burger.

Rehabilitační centrum Adeli ve slovenských Piešťanech - léčí se zde děti postižené dětskou mozkovou obrnou.Zatímco v Izraeli se objevil jen zvýšený výskyt polioviru, potvrdila Světová zdravotnická organizace (WTO) už deset případů propuknutí nemoci, píší autoři v The Lancet. Problémem je, že proočkovanost proti obrně činila v Sýrii před válkou jen asi 75 procent, řekl Eichner agentuře DPA.

Na jedno odhalené onemocnění připadají obvykle až stovky infikovaných, u nichž se to (zatím) nezjistilo. Přitom je zásadní zabránit šíření původce nákazy.

Kvůli nízkému stupni očkování jsou v Evropě ohroženy především Bosna a Hercegovina, Ukrajina a Rakousko. Vědci ale odmítají, aby se jejich práce považovala za příspěvek debat o tom, zda syrské běžence přijímat, či odmítat.

Pokud jde o Spolkovou republiku, syrské uprchlíky vyšetří po příjezdu v nemocnicích a dostává se jim rady, aby se nechali naočkovat, vysvětluje Brockmann. V Izraeli se opět ve větší míře polyká menší množství tekutiny s očkovací látkou podanou na lžičce.

Očkování dětí proti dětské obrně v Československu roku 1957.Nicméně výzkumníci doporučují, aby se v místech, kde se zdržuje větší množství syrských uprchlíků, dělalo více kontrol.

RKI a spolkový svaz "Dětská obrna - pomoz si sám" vyzvaly vzhledem k propuknutí poliomyelitidy v Sýrii německé ministerstvo zdravotnictví k nové očkovací kampani.

Nemoc byla zjištěna u malých dětí na severu Sýrie a podle WTO jsou ohroženy miliony dětí na Blízkém východě.

"V Německu jsme před epidemií chráněni jen tehdy, když je očkováno 98 procent obyvatel," prohlásila předsedkyně zmiňovaného svazu Karola Rengisová. Současně upozornila, že nelze přehlédnout, že část německých rodičů se zdráhá nechat své děti proti dětské obrně, a nejen proti ní, očkovat.   

Ještě letos v dubnu Světová zdravotnická organizace prohlásila, že chce dětskou obrnu vymýtit na celém světě do roku 2018.

Kampaň WTO proti dětské obrně ve Freetownu.Od té doby ale propukly menší epidemie v zemích jako Keňa, Jižní Súdán, Somálsko, Etiopie a Kamerun.

Dětská obrana je virové infekční onemocnění, které se šíří při nedostatečné hygieně a dále kontaminovanou vodou nebo potravinami. Existuje i kapénkový způsob nákazy.

Choroba může mít mírnou formu, ale jestliže viry zasáhnou centrální nervový systém, může následovat ochrnutí (nejčastěji dolních končetin) a dokonce smrt.  

Autor: - pp -Foto: OSN , ČTK

Další čtení

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajina si po pozastavení dodávek zbraní předvolala velvyslance USA

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ