Vědci vrátí cenu kvůli postoji krále ke Katalánsku

Zahraničí
6. 11. 2017 20:01
Španělský král Felipe VI.
Španělský král Felipe VI.

Cenu udělovanou nadací španělské princezny hodlají vrátit dva vědci na protest proti postoji krále Felipeho VI. ke katalánské krizi. Katalánský inženýr Bernat Ollé a francouzský chemik Romain Quidant v dnešním dopise předsedovi nadace oznámili, že vrátí cenu a také s ní spojenou finanční částku 10 tisíc eur (asi čtvrt milionu korun), protože podle nich španělský král schvaluje represe Madridu vůči Katalánsku.

"Tím, že ignoroval policejní násilí při referendu z 1. října, král podle nás schválil vlnu represí španělských institucí vůči Katalánsku, včetně uvěznění lídrů občanské společnosti," uvedli v prohlášení vědci. Připomněli přitom králův projev ze 3. října, v němž monarcha neodsoudil policejní zásah při referendu o nezávislosti Katalánska. To uspořádala katalánská vláda navzdory zákazu španělského ústavního soudu.

Španělská policie při referendu zakročila obušky i gumovými projektily proti lidem, kteří požadovali otevření všech volebních místností. Hlasování bylo podle Madridu nelegální a proto také už před referendem španělská policie zabavovala hlasovací lístky i urny.

Felipe VI. se k napjaté situaci kolem Katalánska dlouho nevyjadřoval. Až dva dny po referendu televize odvysílala jeho projev, v němž král obvinil katalánskou vládu, že rozbila "harmonii v katalánské společnosti", a vyzval k udržení jednoty Španělska. "Je zodpovědností legitimní státní moci, aby zajistila ústavní pořádek a normální chod institucí," uvedl také monarcha. Španělská vláda se souhlasem horní komory španělského parlamentu koncem října převzala přímou správu Katalánska, které je jednou z autonomních oblastí Španělska, a vyhlásila tam na prosinec předčasné regionální volby.

Dvojice vědců v dopise s dnešním datem požádala předsedu nadace o číslo účtu, na který chce vrátit finanční obnos spojený s oceněním. Rovněž oznámila, že brzy odnese do kanceláře nadace sošky patřící k ceně, kterou Ollé dostal v roce 2015 a Quidant v roce 2011. Své rozhodnutí vědci vysvětlili i tím, že španělská koruna postojem v současné katalánské krizi zničila práci nadace princezny gironské, která se snaží "budovat mosty" mezi Barcelonou a Madridem.

Nadaci založily v roce 2009 katalánské obchodní a kulturní subjekty, například gironská obchodní komora či nadace Galy a Salvadora Dalího. Záštitu nad nadací převzal Felipe, který měl tehdy mimo jiné titul princ gironský. Tento titul po jeho nástupu na trůn v červnu 2014 dostala jeho dcera Leonor.

Ceny nadace princezny gironské jsou udělovány od roku 2010 v katalánském městě Girona (španělsky Gerona), jehož starostou byl od července 2011 do ledna 2016 nyní sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten byl poté jako katalánský premiér i viceprezidentem nadace. Král Felipe VI. a Puigdemont se udílení ceny v Gironě několikrát společně účastnili, naposledy letos v červnu.

Kritický postoj vůči španělskému králi dala najevo i radnice stotisícové Girony. Tamní radní předminulý týden schválili usnesení, v němž na protest proti dočasnému omezení katalánské autonomie označili panovníka za nežádoucí osobu ve městě.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ