V ulicích maďarských měst se objevily stovky plakátů, které parodují vládní kampaň před říjnovým referendem proti migračním kvótám z Evropské unie. Referendum pořádá premiér Viktor Orbán - a satirici se mu rozhodli odpovědět plakáty zesměšňujícími Orbánovu "kampaň strachu", upozornil francouzský list Le Monde.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
"Jsme proti ovzduší nenávisti, které vytváří tato vláda," vysvětlil Gergö Kovács z Maďarské strany dvojocasých psů, což je recesistické sdružení, které si už roky tropí posměch z Orbánových populistických a nacionalistických projevů.
Vláda zahájila v létě v médiích novou kampaň proti migrantů se slogany jako "Věděli jste to? Více než tři sta lidí v Evropě zemřelo od začátku migrační vlny"; "Brusel chce, abychom přijali uprchlíky v počtu odpovídajícím celému městu"; "Milion uprchlíků čeká, aby přišli do Evropy".
Satirici odpověděli osmi sty plakáty a desetitisíci letáky se zparodovanými slogany: "Věděli jste to? Lidé nejsou hloupí"; "Věděli jste to? Více než milion Maďarů chce utéct z Maďarska do Evropy" či "Věděli jste to? V Sýrii je válka".
Maďarsko nepřijalo žádného uprchlíka v rámci prvého programu přerozdělování migrantů, schváleného členskými státy EU, připomněl Le Monde a dodal, že zemí loni v létě prošlo na čtyři sta tisíc běženců, než vláda nechala postavit ploty z ostnatého drátu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem.
Průzkumy ukazují, že maďarská veřejnost povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků v rámci unie odmítá. Platnost referenda je však podmíněna tím, že se 2. října k urnám dostaví více než polovina z oprávněných voličů.
Grafický umělec Kovács, jak si povšiml list The Financial Times, dokázal loni v létě od sedmi tisíc krajanů získat na 33 milionů forintů (asi 2,9 milionu korun), takže mohl vládní xenofobní billboardovou kampaň parodovat plakáty typu "Promiňte za našeho premiéra" či "Vítejte v Maďarsku, my máme pracovní fleky v Londýně". Jedna z dárkyň "straně dvojocasých psů" označila satirické plakáty za intelektuální odpověď na cynismus vlády, která naštvala mnoho Maďarů tím, že používá peníze daňových poplatníků k šíření nenávisti.