Kromě pozic ve vedení Evropského parlamentu rozhodují europoslanci na ustavující schůzi ve Štrasburku o složení dvou desítek parlamentních výborů. Zástupci nejsilnějších frakcí spojili své síly, aby se pokusili vyšachovat politiky protiunijní skupiny Identita a demokracie (ID) z pozic předsedů dvou výborů, což potvrdilo několik zdrojů z europarlamentních skupin.
Nacionalistická frakce tvořená například krajně pravicovými stranami, italskou Ligou Mattea Salviniho či francouzským Národním sdružením Marine Le Penové, má v parlamentu 73 poslanců, tedy téměř desetinu celkového počtu. Usiluje proto o vedoucí pozice ve dvou vlivných výborech: právním a zemědělském. Členové ID tvrdí, že mají právo vést tyto výbory na základě pravidla poměrného zastoupení jednotlivých skupin. Podle předběžného plánu na rozdělení má nejvíce předsedů výborů připadnout lidovcům, následovaným socialisty, liberály a zelenými.
Právě tyto skupiny tvořící neformální proevropskou parlamentní většinu se nyní snaží v každém z výborů obsadit počet křesel potřebný k tomu, aby volbu nacionalistických předsedů zablokovaly.
Francouzská socialistická poslankyně Sylvie Guillaumeová novinářům ve Štrasburku řekla, že se všechny čtyři frakce dohodly na vytvoření "bloku proti ID" ve výborech. Stejnou věc potvrdily zdroje z klubu lidovců a liberálů, zelení pak o této snaze hovoří od minulého týdne.
Plán spočívá v tom, že při volbě předsedy se proevropské kluby pokusí proti kandidátům ID nasadit protikandidáty, kteří získají více hlasů. Některé další skupiny však daly najevo, že s tímto postupem mají problém, neboť narušuje princip poměrného zastoupení frakcí ve vedení výborů.
Parlament dnes večer oznámí složení jednotlivých výborů, které budou své vedení volit na ustavujících schůzích patrně příští týden.
Výbor pro právní záležitosti EP se zabývá mnoha tématy od aplikace unijního práva, mezinárodních smluv, vztahů se soudním dvorem EU až třeba po problematiku duševního vlastnictví. V posledních pěti letech jej vedl český lidovecký europoslanec a někdejší ministr Pavel Svoboda, který v květnových volbách svůj mandát neobhájil. Zemědělský výbor pak řeší především zásadní otázku společné zemědělské politiky.