Většina Britů je pro <span>okamžitý odchod</span> z Afghánistánu

Zahraničí
28. 7. 2009 12:30
Britští vojáci v provincii Hilmand.
Britští vojáci v provincii Hilmand.

Britští vojáci v provincii Hilmand.Ochabující podporu britské veřejnosti válce v Afghánistánu ukázal průzkum, který dnes zveřejnil list The Independent. Podle ankety si většina dotázaných přeje okamžité stažení britských jednotek z Afghánistánu, kde v červenci přišlo v bojích o život již 22 vojáků.

Britský premiér Gordon Brown označil v pondělí právě ukončenou pětitýdenní operaci v provincii Hílmand za úspěch. První fáze operace podle něj vytlačila povstalce z hnutí Taliban před nadcházejícími volbami z velké části této neklidné provincie.

Nicméně 52 procent Britů si podle průzkumu myslí, že by jejich vojáci měli z Afghánistánu ihned odejít. Opačného názoru je 43 procent. Britové jsou v Afghánistánu od konce roku 2001, kdy asistovali Spojeným státům v ofenzivě proti Talibanu a teroristické síti al-Kajda. Od té doby tam přišlo o život 191 britských vojáků, tedy víc než v Iráku.

Britové podporují Američany na nebezpečných místech Afghánistánu. 

Průzkum listu The Guardian ještě před dvěma týdny ukázal, že veřejnost byla v názoru na operace v Afghánistánu prakticky rovnoměrně rozdělena. Britskou misi podporovalo 46 procent Britů a 47 procent bylo proti.

Podle ankety The Independent si nyní 58 procent dotázaných myslí, že afgánskou válku není možné vojensky vyhrát. Optimisty je v tomto směru jen 31 procent Britů. A celých 75 procent je přesvědčeno, že britští vojáci nejsou adekvátně vyzbrojeni pro operace proti povstalcům.

A rychle pryč... To by si přála většina britské veřejnosti.

 

Britské listy dnes analyzují změny v taktice, které americké a britské jednotky v Afghánistánu chystají - především záměr ponechat vojáky na území dobytých na Talibanu a současně jednat s některými členy povstaleckého hnutí, jak v pondělí navrhl britský ministr zahraničí David Miliband.

Podle listu The Guardian jde o významnou změnu v taktice, zatímco The Times zdůrazňují, že západní jednotky musejí k těmto jednáním přistupovat jen z pozice síly. Podle Daily Mail "i v jiných úporných konfliktech bylo jednání s bývalými teroristy někdy účinné".

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ