Většina Němců nechce pomáhat zadluženým zemím eurozóny

Zahraničí
7. 9. 2012 15:00
Německu vládnou soudci, říká se občas kvůli tomu, jak často se Němci i jejich politiici na Karlsruhe obracejí.
Německu vládnou soudci, říká se občas kvůli tomu, jak často se Němci i jejich politiici na Karlsruhe obracejí.

Evropská unie očekává s napětím rozhodnutí Spolkového ústavního soudu o fiskálním paktu a stálém záchranném fondu eurozóny (ESM). Soudci vynesou svůj verdikt příští týden, ale postoj samotných Němců k této otázce je znám už teď. Němci nechtějí dále pomáhat členům eurozóny, kteří se octli v krizi, a současně si ani nepřejí přenášení dalších pravomocí na Evropskou unii.

Vyplynulo to z reprezentativního průzkumu pro agenturu DPA. Jen 25 procent Němců podle ankety institutu YouGov souhlasí s tím, aby německý ústavní soud stížnosti na oba nástroje k boji proti dluhové krizi v eurozóně zamítl. Na straně odpůrců je 54 procent.

Podobným výsledkem skončil dotaz na přesun dalších pravomocí na EU. Ten podporuje 27 procent dotázaných, proti je naopak 53 procent.

Pomáhat jižanům? To můžeme rovnou splachovat peníze do záchodu.Ohledně silně zadluženého Řecka by jeho vystoupení z eurozóny podle tohoto průzkumu uvítalo 42 procent Němců, za špatný jeho odchod pokládá 30 procent. Obavy o rozpad měnové unie si dělá 56 procent respondentů.

Ústavní soud v Karlsruhe příští středu oznámí rozhodnutí, zda Německo může dokončit ratifikaci fiskálního paktu i ESM, které jejich němečtí odpůrci u soudu napadli jako protiústavní. Pokud jim dá soud za pravdu, nebude moci prezident Joachim Gauck podepsat příslušné zákony, kterými oba nástroje už schválil německý parlament.

Pro ESM, na který je mimo jiné navázán plán Evropské centrální banky nákupu dluhopisů krizí postižených států, by to znamenalo, že nebude moci vůbec začít fungovat. Tento scénář se však v Německu nepokládá za reálný.

Merkellová a Hollande. V německo-francouzském tandemu to při záchraně eurozóny skřípe.

Německý Spolkový ústavní soud (SÚS) má v Evropě výjimečné postavení. Teď k němu unie napjatě hledí, zda nepohřbí pomoc eurozóně. Pro Karlsruhe je tento případ zapeklitým oříškem i proto, že když otcové zakladatelé SRN psali Základní zákon, EU byla ještě embryem.

I když si soud v Karlsruhe odložil v červnu možnou popravu až na září, čímž otevřel prostor spekulacím, pravděpodobnost, že by spasitelům eura v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou nastavilo nohu, je malá.

Sladký život na útraty EU většiny Řeků skončil.Řada ústavních expertů považuje za nepředstavitelné, že by soudci riskovali krach společné měny, jíž kdysi sami požehnali.

Záchranný deštník prý odsouhlasí a jen v některých vedlejších aspektech zformulují juristické poznámky.

Opět to bude jako už několikrát dříve: "Ano, ale..." Ostatně, vůči EU se ústavní soudci chovají konstruktivně a zatím odsouhlasili všechny důležitější unijní politické projekty.

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ