Ultrakatolická Liga polských rodin (LPR), která je součástí vládní koalice, chce zakázat propagaci drog, například nošení triček s vytištěným lístkem marihuany.
Strana připravila novelu protidrogového zákona, podle níž by hrozilo až roční vězení výrobcům předmětů se symbolem drogy. Návrh dnes představili jeho autoři.
Jedním z hlavních bodů novely je zákaz propagace drog. Podle poslanců LPR všudypřítomnost lístku marihuany podporuje mládež ve spotřebě narkotik. "Vznikla celá drogová kultura, rozvíjí se trh a Evropská unie si s tím neví rady," řekl novinářům autor návrhu poslanec Przemyslaw Andrejuk.
Pokud by novela zákona, o níž má zanedlouho hlasovat parlament, vstoupila v platnost, museli by například výrobci triček nebo hrnečků přestat otiskovat tento symbol na své zboží. Jinak by jim hrozilo až roční vězení.
Dalším bodem novely je zákaz distribuce semen marihuany. V Polsku je zatím zakázáno pouze jejich pěstování a prodej samého narkotika.
Obrátit pozornost chce Liga polských rodin také na diskotéky a zábavní podniky, kde jsou drogy k mání. "Pokud by majitel věděl, že v jeho baru se rozšiřují narkotika, mohl by být zbaven práva řídit podnik. V krajním případě, pokud by se sám účastnil distribuce, bylo by mu zakázáno podnikat," uvedl Andrejuk.
Novela má také umožnit potrestat zaměstnance, kteří pracují pod vlivem omamných prostředků. Pokud bude mít zaměstnavatel podezření, že se tak děje, mohl by dotyčnou osobu poslat na testy. Pokud by potvrdily požití narkotik mohl by jej zaměstnavatel potrestat snížením platu, vysláním na léčení nebo i výpovědí.
Pokud by novelu navrženou LPR poslanci schválili a ukázalo se, že má pozitivní vliv na boj s drogami, chtěla by ji Liga polských rodin propagovat také v Evropském parlamentu.
Marihuanu denně konzumují asi tři miliony Evropanů, 65 milionů ji alespoň jednou vyzkoušelo. Požívání omamných látek je v Evropské unii na vzestupu, stejně jako jejich dovoz, výroba a obchodování s nimi. Drogy jsou podle zprávy Evropské komise lacinější, čistší, silnější a snáze dostupné.
V Česku se spíše než o zákazech a tvrdších trestech diskutuje o legalizaci marihuany. Před loňskými volbami tento krok dokonce slibovala jedna z tehdejších vládních stran, Unie svobody, která však vypadla z parlamentu. Přestože lidí stíhaných za drogy přibývá, konopí se na statistikách odráží jen minimálně. Policisté se na drobné pěstitele konopí už příliš nezaměřují, u soudů případy často skončí podmínečným zastavením trestního stíhání či vynesením alternativního trestu, k čemuž je nabádá i pokyn nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké z roku 2006. Nejvyšší soud loni v jednom konkrétním případě rozhodl, že pěstování konopí nelze považovat za výrobu drogy. Neznamená to však, že se stalo legálním.
Podle Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti vyzkoušelo někdy v životě marihuanu 22,1 procenta mladých Čechů, asi o deset procent více, než je průměr zemí EU.
FOTO: TÝDEN