Víc tajných na hranici s Českem a Polskem, míní ministr

Zahraničí
2. 1. 2015 11:45
Spolkový ministr vnitra.
Spolkový ministr vnitra.

Policie v boji proti přeshraniční kriminalitě mezi Německem, Českou republikou a Polskem potřebuje "jiné metody" než pouze viditelnou policejní přítomnost, příkladem jsou vyšetřovatelé pracující v utajení. V rozhovoru pro dnešní vydání deníku Freie Presse to prohlásil německý ministr vnitra Thomas de Maizière, který tak okomentoval chystaný podpis dohody o spolupráci mezi českou a německou policií. Obdobné ujednání připravuje Berlín také s Polskem.

"Když pro zločince hranice nic neznamenají, tak musí policie sousedních a spřátelených států rozvinout přeshraniční spolupráci. Nová smlouva možnosti policejní spolupráce znatelně rozšíří," řekl de Maizière. "Již nyní jsou společné hlídky a úzká koordinace zásahů zažitou a úspěšnou praxí," vysvětlil.

Pouhá policejní přítomnost v pohraničí na mezinárodní organizované skupiny zločinců ale podle ministra nestačí, neboť ti, kteří jsou na hranicích zadrženi, jsou často jen "malé ryby". Proto jsou podle něj potřebné další metody. Jako příklady takových postupů zmínil vyšetřovatele pracující v utajení, úzkou přeshraniční spolupráci úřadů, výměnu informací o kriminálních postupech a metodách nebo koordinaci s domovskými státy zločinců.

Jedním z největších problémů na hranicích České republiky s německými spolkovými zeměmi Saskem a Bavorskem je pervitin, který se vyrábí především v českých varnách.

Německá a česká policie představuje ve Wiesbadenu zadrženou surovinu na výrobu pervitinu."Nejdříve musíme ztížit přístup k přísadám. Dosud je možné část z nich bez receptu nakoupit v polských lékárnách," řekl de Maizière. "V Česku jsou zase naopak výrobní laboratoře," prohlásil s tím, že Berlín i Praha zastávají stejný názor rozhodného postupu proti výrobnám drog.

"Ale za problém (s narkotiky) nemůžeme činit odpovědné pouze Poláky a Čechy. Uživatelé jsou koneckonců také v Německu," dodal.

Loni v prosinci Česko uzavřelo novou smlouvu o policejní spolupráci s Rakouskem. Dokument řeší mimo jiné i zásahy policistů za hranicemi domovského státu. Rakouští policisté v Česku a čeští v Rakousku mají nyní za určitých situací právo bez předchozího souhlasu druhé strany zakročit a zavést v rámci zásahu předběžná opatření, například k bezprostřední ochraně života rukojmích.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ