Vídeň získala v boji proti jaderné elektrárně ve slovenských Mochovcích prominentního spojence. Pondělní protiatomové debaty na vídeňské radnici se zúčastnil známý italský kabaretiér a politický aktivista Beppe Grillo, který brojil proti atomové lobby. Většinovým vlastníkem Mochovců je italská energetická firma Enel.
Podle agentury APA Ital hovořil s obvyklou obratností a dávkou humoru před publikem čítajícím 840 zájemců. Konkrétně se 61letý aktivista vyslovil proti plánům Enelu rozšířit slovenskou jadernou elektrárnu, v níž má nyní italská společnost majetkový podíl 66 procent.
Aktivista, bloger a komik Beppe Grillo vystupuje na divadelních scénách v Itálii i zahraničí, dříve se často objevoval v italské televizi. Mezi jeho oblíbená témata patří energetika, korupce, dětská práce nebo svoboda projevu. Je vášnivým bojovníkem za svobodu internetu a propaguje používání internetové encyklopedie Wikipedia.
Před časem na sebe upozornil například výzvou, aby trestně stíhaní poslanci nesměli reprezentovat lid. Kontroverzní umělec se však stává sám terčem kritiky kvůli svému životnímu stylu.
V minulosti například vlastnil motorovou jachtu a sportovní vůz značky ferrari a v roce 1980 zavinil dopravní nehodu, při níž zahynuli tři lidé.
Grillo ve Vídni požadoval obšírné informování obyvatelstva o "lžích atomové lobby", pokud jde o náklady jaderné energetiky. Vídeňská radní odpovědná za životní prostředí Ulli Simová, která je známou odpůrkyní jaderných elektráren v sousedních zemích, má z Grillovy podpory radost. Společně chtějí vést kampaň proti jaderným reaktorům v Itálii.
Výstavba jaderné elektrárny v Mochovcích byla zahájena v komunistickém Československu v roce 1982. Plánovány byly čtyři bloky, ale na konci 90. let byly do provozu uvedeny jen první dva. Třetí a čtvrtý blok se začaly stavět až v roce 1987, ale budování se kvůli nedostatku peněz po pěti letech zastavilo a znovu začalo předloni v listopadu. Třetí blok by měl být hotov v roce 2012, čtvrtý o rok později.
Agentura APA připomíná, že studie Rakouského ekologického institutu loni při analýze hlavních nedostatků slovenské jaderné elektrárny dospěla k závěru, že zařízení chybí ochranný kryt, jenž by v případě havárie zabránil úniku radioaktivního záření. Nevyjasněné jsou prý i otázky týkající se bezpečnosti v případě zemětřesení nebo požáru.
Dramatické následky prý může mít použití 20 let starých komponentů při dostavbě elektrárny.
Proti dostavbě elektrárny v Mochovcích, která je od Vídně vzdálená zhruba 160 kilometrů, loni vzneslo protest přes 200 tisíc obyvatel rakouské metropole. Slovensko podle nich neprovedlo posouzení vlivu elektrárny na životní prostředí podle práva EU. V prosinci si kvůli tomu stěžovala vídeňská zemská vláda v Bruselu.
Společnost Slovenské elektrárny už dříve upozornila na to, že odmítavý postoj Rakušanů stavbu neovlivní. Mluvčí firmy před nedávnem uvedl, že při posuzování dopadů na životní prostředí jsou podstatné pozitivní vyjádření Evropské komise a Úřadu jaderného dozoru z léta 2008. Slovenské ministerstvo zahraničí míní, že se rakouští regionální politici snaží téma využít k politické kampani.
Foto: Mediacop a Profimedia