Za různorodost
VIDEO: Tisíce Norů přednesly Breivikovi píseň, kterou nesnáší
26.04.2012 14:58 Aktualizováno 26.04. 19:04
Tisíce lidí se ve čtvrtek v poledne navzdory deštivému počasí sešly v centru norské metropole Osla, aby zazpívaly píseň Děti duhy vyzývající k míru a bratrství. Účastníci akce tím vyjádřili protest proti atentátníkovi Andersi Behringovi Breivikovi, který minulý týden před soudem popěvek označil za marxistické vymývání mozků.
Na facebooku účast už ráno slíbilo přes 5 tisíc lidí, nakonec jich podle policie přišlo na 40 tisíc . Společně vytvořili živý řetěz jen pár bloků od budovy soudu, kde se od minulého pondělí koná proces s Breivikem, který loni v červenci zabil v oblasti norského hlavního města 77 osob.
Krátce po dvanáceté zazněly na náměstí Youngstorget tóny písně známého norského písničkáře Lillebjörna Nilsena Děti duhy (Barn Av Regnbuen), která je norskou interpretací songu My Rainbow Race amerického folkového zpěváka Petera Seegera z roku 1971. I originální verzi Nilsen společně se shromážděným davem zazpíval.
Přišli také ministři
Agentura AP dnes zastihla 92letého Seegera u něj doma v Beaconu ve státě New York. O masovém shromáždění v Norsku se prý dověděl od Nilsena, který mu dnes ráno volal. "Je to obrovská čest, opravdu. Jednou z největších poct pro skladatele písní je, když se jeho píseň zpívá v jiné zemi," řekl.
Breivik podle jeho obhájce Geira Lippestada o protestu ví. "Zaznamenal, že se venku něco děje, ale zjevně to neviděl na vlastní oči," řekl Lippestad televizi NRK.
"Ta píseň nikdy nezněla tak krásně," řekla agentuře AFP Lill Hjönnevaagová, jedna ze dvou iniciátorek facebookové kampaně. "Vyrostla jsem s tou písní a zpívám ji i svému dítěti," řekla NRK. "V každém tato píseň vzbuzuje silné emoce a musíme si ji připomenout," dodala.
Akce se zúčastnili také ministři kultury pěti severských států, kteří mají v Oslu dnes schůzku. Kromě norské ministryně Anniken Huitfeldtové se na demonstraci objevili ministři kultury Dánska, Švédska, Islandu a Faerských ostrovů.
Organizátoři happeningu si přáli, aby jejich akce měla národní rozměr a do ulic vyšli lidé i v dalších velkých norských městech Bergenu, Trondheimu, Stavangeru či Tromsö.
V Oslu po zpěvu následoval květinový průvod k soudní budově, kde leželo velké množství květin. Lidé položili na schodiště a kolem oplocení koberec rudých a bílých růží.
Norové se tak podle agentury AP rozhodli ke konfrontaci s Breivikem tím, že se přihlásí ke všemu, co on odmítá. Jde o demonstraci tolerance a demokracie. "Máme poklidnou většinu, která je někdy možná až příliš poklidná," řekl Shoaib Sultan z Norského centra proti rasismu. Důležité však podle něj je demonstrovat toleranci.
Breivik se přiznal, že 22. července loňského roku nejprve spáchal pumový útok na vládní úřady v centru Osla, při němž zahynulo osm lidí, a poté postřílel na nedalekém ostrově Utöya 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže. Obžalovaný ale vinu odmítá, protože prý jednal v sebeobraně, aby uchránil Norsko před multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím.
Různorodost vs. vymývání mozků
"Breivik tuto píseň použil jako příklad vymývání mozků, ale je to spíš pravý opak," uvedla další z organizátorek Christine Barová. "Domníváme se, že reprezentuje různorodost, a také společnost, v níž jsme se rozhodli žít a kterou Breivik a jemu podobní chtějí zničit," dodala.
Norové se tak rozhodli ke konfrontaci s Breivikem tím, že se přihlásí ke všemu, co on odmítá. Jde o demonstraci tolerance a demokracie. "Máme poklidnou většinu, která je někdy možná až příliš poklidná," řekl Shoaib Sultan z Norského centra proti rasismu. Důležité však podle něj je demonstrovat toleranci.
Breivik se přiznal, že 22. července loňského roku nejprve spáchal pumový útok na vládní úřady v centru Osla, při němž zahynulo osm lidí, a poté postřílel na nedalekém ostrově Utøya 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže. Obžalovaný ale vinu odmítá, protože prý jednal v sebeobraně, aby uchránil Norsko před multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím.
V pátek Breivik u soudu napadl norské školství a v této souvislosti zmínil i Nilsena. "Je dobrým příkladem marxisty, který pronikl do kulturního odvětví. Píše hudbu, která je užívána k vymývání mozků dětí," prohlásil pravicový extremista.
Autor originální verze písně Seeger, který je Nilsenovým dlouholetým přítelem, proslul ve 30. a 40. letech svými komunistickými názory, pro něž ho někteří jeho oponenti nazývali Stalinův kanárek. Koncertoval i v Československu, nejznámější je u nás jeho píseň Řekni, kde ty kytky jsou (Where Have All the Flowers Gone).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.